| WoozYca a întrebat:

Deci va rog din inima sa ma ajutati, dar fara insulte, daca vreti sa insultati abtineti.va! Eu sunt o persoana mai fraiera ca sa spun asa, adica pun la suflet orice vorba rea. Deci toata lumea ma insulta, ma injura de morti ma scuipa fara motiv datorita faptului ca sunt urata. Din spalacita si buboasa nu ma mai scot si ma doare. Am schimbat de 3 ori scolile sa nu mai fiu insultata dar ce rost? La liceu mi.e frica tare ca sunt copii si mai mari 16 17 sau 18  (eu sunt a 8 a) In fine plang in fiecare zi si ii spun mamei si ea zice ca sunt invidiosi dar nu e asa. Asa ca uitati poza mea de profil de pe TPU si ce sa schimb la aspectul fizic (par, machiaj) eu nu ma machiez... ca sa rezolv odata problema asta. Ca pe copii nu ii intereseaza interiorul ci exteriorul mai ales pe pensate si baieti cu creasta mare. Ei bine ce schimbari sa fac va rog frumos acum plang cand scriu. Pe strada, in tramvai trebuie sa treaca un grup de copii sau fete fitoase baieti frumosi sa ma insulte. Nu imi spuneti:,, Plateste.i cu aceeasi moneda" sau :,, Nu puneti la suflet" Vreau sa imi spuneti ce schimbari sa fac. Urat nu ma comport cu nimeni si diriga mi-a spus ca sunt prea buna cu ei si nu e bine. Dar nu conteaza. Ce schimbari sa fac. Funda

11 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Buna draga mea,
Am vazut poza ta si ai trasatur chiar frumoase doar ca nu le stii pune in valoare. Uite, copii sunt rai si mereu au fost iar cei care te jignesc asa sunt niste cretini care nu o sa ajunga nimic important in vata, nu au nimic mai mult i creier asa ca nu vor face nimic util niciodata decat sa jigneasca si sa vorbeasca urat. Si aici pe TPU o sa intampini jigniri, asa e lumea, asa sunt oamenii care ne inconjoara.
Daca ti-as spune sa te machiezi sau sa te pensezi, copii vor lua si aceste schimbari in deradere. Asa sunt ei, chiar daca arati super, odata ce au pus ochii pe tine ai ai devenit "jucaria" lor, mereu te vor trata la fel. Am avut si eu colege care erau la fel ca tine si orice ar fi facut rautatile nu incetau.
Tot ce pot sa iti spun e ca la liceu oamenii sunt altfel, sunt putin mai maturi iar daca intri la un liceu bun, unde e invata, copii sunt si mai ok din acest punct de vedere pentru ca sunt elevi care vor sa invete si sa realizeze ceva in viata.
Nu ai de ce sa schimbi nimic la tine. De ce sa te schimbi ca sa te placa niste neciopliti si needucati care oricum nu stiu aprecia nimic? De ei iti pasa?

Daca doresti, te sfatuiesc sa mergi la un salon de cosmetica sa iti dea o forma frumoasa la sprancene, dar nu pentru ei, ci pentru tine. Pentru ca stiu ca astfel te vei simtii mai implinita. In rest nu ai ce sa schimbi. Fii naturala, fii o persoana buna cum esti acum.

Eu nu cred in destin ca sa iti pot spune ca "roata se intoarce", insa pot sa iti spun ca persoanele jegoase cum sunt colegii tai nu vor ajunge nicaieri. Ai sa vezi peste cativa ani, o sa auzi de ei ca sunt prin baruri, ca se ocupa cu droguri ca sa aiba din ce trai sau ca sunt prostituate de lux datorita "frumusetii" lor (aici la refer la colegele tale).

Daca ai avea o fiica ai accepta sa se schimbe pentru astfel de oameni? Ai accepta sa vezi ca face tot posibilul sa fie placuta de nste magari fara educatie si pe urma sa regrete schimbarile facute pentru ca la urma nu au avut niciun folos? Eu sincer nu as accepta astfel de lucruri.

Bucura-te ca esti o persoana cu suflet bun, fizic esti frumoasa, ai trasaturi frumoase care pot fi scoase in evidenta foarte frumos, insa nu la varsta asta. Nu e momentul sa fii ca restul fetelor, sa pui machiaj inutil pentru niste dobitoci.

| frostxtq a răspuns:

Nu-mi apare raspunsul tau. Poti sa il rescrii te rog?

| WoozYca explică (pentru frostxtq):

Da...ms esti dragu. Dar nu ma lasa mama sa ma pensez. nu stiu dc

| frostxtq a răspuns (pentru WoozYca):

Probabil din cauza varstei. Eu m-am pensat la final de clasa a 8-a pentru prima data, cand am facut pozele de album.
Oricum, nu in asta consta o schimbare. Imi sustin ideea si anume ca nu trebuie sa te schimbi de dragul unor oameni fara viitor. Invata cat poti, detaseaza-te de ei gandeste-te ca ei raman cu vorbele urate spuse la adresa ta, iar tu ramai o persoana buna, inteligenta, ceea ce ei nu vor fi niciodata. Incearca sa intrii la un liceu bun, unde se invata, acolo vei intalni doar colegi care invata si care au creier in loc de tarate. Nu inteleg de ce isi bat joc de tine, esti o fata linistita si frumoasa. Poate pentru ca nu le spui nimic si vad ca te doare. Exista magari carora le face placere sa provoace durere. Invata sa iti infrani tristetea, nu ii lasa sa vada ca te doare. Pune-ti casti cu muzica in pauze, sau citeste o carte. Comporta-te ca si cum ei nu ar exista. In timp o sa renunte. In plus de asta, nu mai este mult si termini clasa a8-a si pe urma scapi de ei si cunosti oameni noi, mai mari, oameni care vor stii sa te aprecieze pentru ceea ce esti.

Răspuns utilizator avertizat
| immaBeast a răspuns:

De ce vrei să te schimbi pentru nişte oameni fără creier în cap? ( chiar te rog să-mi răspunzi la întrebarea asta, şi nu, să nu-mi spui că vrei să te schimbi doar pentru nişte puştani care nu ştiu ce înseamnă frumuseţea )
Trebuie să înţelegi că fiecare om este frumos în felul lui, nu există " om frumos " şi " om urât ", cum am fost daţi de la natură aşa subtem, nu trebuie să te schimbi pentru că aşa a spus x şi z, este greu de acceptat, dar ăsta este adevărul, tu eşti foarte frumoasă aşa cum eşti, respect domnişoarele şi femeile care nu se machiază, sunt frumoase / naturale în adevăratul sens al cuvântului.
Cum rezolvi asta?
Mergi frumos la director (da, ai citit bine, nu la diriginte / dirigintă ), direct la director / directoare, de ce tocmai acolo?
Colegii tăi îşi bat joc de tine, asta nu este normal să se întâmple într-o şcoală, te înjură, te scuipă ( să nu mai zic de scuipat, trebuie să dai dovadă de prostie multă să scuipi un om aşa...degeaba ).
Altă soluţie nu ai, decât să mergi la director, şi să-i spui ce ţi se întâmplă zi de zi.
Chestiile astea afectează psihicul, nu sta şi te uita cum o adunătură de oameni prost educaţi, prost crescuţi, îţi fac zilele un coşmar, nu merită.
Ce vrei să faci? Suntem în românia, 70 % din români fac şi ei copii ca să " dea bine la cameră ", să arate că au familie, copii. ( dar ei nu au habar să-i crească, să nu mai zic de educaţie, la vârsta de la 12, 13 ani le bagă pe gât un calculator, internet, şi asta-i noua generaţie! laughing

| WoozYca explică (pentru immaBeast):

M.am dus dar daca ai stii ce director e face misto de tine laughing

| immaBeast a răspuns (pentru WoozYca):

Aaa, e clară treaba atunci, n-ai cu cine discuta.
Nu ai decât să nu-i mai bagi in seamă, dacă spui că anul viitor mergi la liceu, este ok, o să întâlneşti oameni noi acolo.

| SebastianBoanca a răspuns:

Eu nu vad nimic in neregul la tine, nu ii lasa pe ei sa te defineasca!

| DarinaFaraPunct1 a răspuns:

Uite...am vazut intrebarea ta si pot zice ca esti superba.Esti foarte frumoasa crede-ma! Nu o zic doar asa de forma, o zic fiindca e adevarat.Toti aia care se iau de tine sunt niste idioti care nu au ce face.Cat despre cosuri..asta e PUBERTATEA. am si eu cosuri, putine, dar am.Parul e superb(drept daca nu ma insel)din poza nu pari o fata mai grasuta. Toti baietii aia care se iau de tine poate te plac.Toate fetele care se iau de tine (cica frumoase)te invidiaza. POATE sunt frumoase, dar sunt frumoase CU machiaj, fara sunt ca niste sperietori.Tu esti frumoasa fara machiaj.NU ii lua in seama pe cei care se iau de tine.Si mie mi-au zis unii ca sunt urata sau grasa(nu multi dar au fost cativa)dar nu ii luam in seama si vazand ca nu ma afecteaza mau lasat.Fa si tu asta. Uita-te la poza mea. Daca zici ca sunt urata atunci aia au dreptate. Daca zici ca sunt frumoasa atunci aia sunt invidiosi.TU esti frumoasa, aia deci sunt invidiosi pe tine.nu mai crede ca esti urata ok? Succes mult.

| WoozYca explică (pentru DarinaFaraPunct1):

Ms dulcico. Nu am niciun cos decatvrar imi apar 3 cosuri.zic de rai