| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema extrem de grava! Tatal meu este un betiv si de fiecare data cand se imbata are chef de cearta! Gaseste mereu un motiv sa se ia de mama si chiar o bate rau! Cand eu nu sunt acasa o injura si o bate! Cand vin acasa si o vad pe mama plangand ma apuca nervii! IMI VINE SA IL OMOR! se ia si de mine,ma abtin sa ii dau una!
I-am spus mamei sa divorteze,dar ea nu vrea ca zice ca nu avem unde sa ne ducem.Iar cu politia spune ca nu rezolvam nimic,ii da amenda si atat, iar el o sa continue! M-AM SATURAT DE ACEST OM! VREAU SA IL OMOR! dar care vor fi consecintele? sincer nu stiu....de aceea apelez la voi.va rog sa ma ajutati! Cum pot sa il fac pe tata sa numai bea si sa se ia de mama?
HELP straight face crying(((((((( broken heart((((

Răspuns Câştigător
| kameleonic a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el cand nu e sub influenta alcoolului. Spune-i ca tie nu iti convine deloc situatia asta, ca tu nu iti doresti un tata ca el si ca daca mai continua sa o loveasca pe mama ta sau sa-i adreseze vorbe urate, o sa pleci de acasa! Cu violenta cel putin in cazul asta, nu rezolvi nimic, totusi e tatal tau!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Internare într-un ospiciu de boli mintale!
Pa, pa.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
În primul rând îmi pare rău pentru situaţia ta. Eu la cât de mult îmi iubesc mama aş fi în stare să omor pentru ea. Nu spun că aceasta e soluţia, Doamne fereşte.
Vorbeşte cu tatăl tău şi spune-i că ţi se rupe sufletul când vezi cum se comportă cu voi.
Sinceră să fiu cea mai sigură rezolvare ar fi să-ţi convingi mama să divorţeze, să vă mutaţi oriunde, fie în chirie, fie la bunici.
Tu trebuie să îţi vezi de şcoală, să ajungi cineva în viaţa aceasta iar atunci cu siguranţă mama ta va fi foarte mândră de tine, va fi fericită prin fericirea ta. Ai grijă de ea şi stai cât mai mult prin preajma ei, când vezi că tatăl tău e nervos ia-ţi inima în dinţi şi ia atitudine. Nu îi mai permite să o facă să sufere.

| pietrean a răspuns:

Odata ce bea si-si bate nevasta, aceleasi apucaturi o sa aiba toata viata. Daca vrei sa o ajuti pe mama si pe tine, da un telefon, gratuit, la 116 111, unde vei vorbi cu un psiholog, sau www.asociatiatelefonulcopilului.ro sau wwwtelefonulcopilului.ro.Te asigur ca vei primi raspunsuri la intrebarile tale.Nu v-a afla nimeni nimic,deoarece totul este confidential! Cu Politia, mama re dreptate:in cazul in care dau amenda, tot voi aveti de suferit:razbunari, lipsa banilor... Faptul ca ai scris aici, este un inceput bun.BRAVO, ca ai avut curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Apeleaza aici si te vor ajuta,
http://www.telefonulcopilului.ro/
Te pup!

| Sweety27 a răspuns:

Citeste acest site http://www.telefonulcopilului.ro/
Suna la numarul 116 111, si sa nu iti fie teama de nimic deoarece cei de acolo te vor proteja de violentele tatalui tau si vor intervenii pentru a va gasi o rezolvare.

| Anaad a răspuns:

Aveti credit pe apartament/casa? E proprietatea voastra? Acesta, in cazul unui divort se va imparti in cote egale, si ati avea macar un punct de pornire. Si in chirie e mai ok decat intr-un astfel de regim de teroare. Daca esti minor, va fi obligat sa achite si pensie de intretinere. Data viitoare cand face scandal si devine agresiv, suna la politie. Daca are abateri repetate, si mai ales daca ar deveni violent si cu tine (sper din suflet sa nu fie cazul) poate suporta sanctiuni drastice. Mult curaj si mai ales putere!

| Lolaaaaaaaaa20 a răspuns:

Buna! Problema ta, e una cam grava..Pai, nu ii zice nimic tatalui tau, te va bate si pe tine ..Eu in familie nu am cazuri de astea, ba chiar ai mei is cei mai buni si linistiti...Sustine-o pe mama ta, si zii sa vorbeasca cu tatal tau, cand e treaz. Poate atunci va intelege..Multa bafta si curaj! :*