| anonim_4396 a întrebat:

Hello! Eu vreau sa intru la profilul Stiinte ale Naturii si Am gasit pe un site ca in clasa a IX a voi face urmatoarele materii :
1. Romana
2. Engleza
3.Franceza
4.Mate
5.Fizica
6.Chimie
7.Biologie
8.Istorie
9.Geografie
10.Stiinte socio umane
11.Religie
12.Muzica
13.Desen
14.Tehnologia informatiei si a comunicatiei
15.Informatica
16.Educatie antreprenoriala
17.Educatie fizica
18.Consiliere si orientare

Ok.
Acum daca sunt toate pentru clasa a IX a mi le puteti explica va rog pe cele de la punctele 14, 16, 18 - si imi puteti spune cam cate ore fac din fiecare?

Multumesc :*!

Răspuns Câştigător
| rruxandra a răspuns:

Pai pct 14 TIC-e un fel de informatica, o sa mergeti la calculatoare, si o sa intrati [pe net, si acum depinde de profesor ce o sa va puna sa faceti, educatie antreprenoriala nu veti face intr a 9a, ci intr a 10.in clasa a 9 a o sa faci LOGICA, si e clar, se ocupa cu logica, iar la pct 18 va fi ca un fel de psihologie happy sper ca te am ajutat, eu am terminat acelasi profil.la mate veti avea in jur de 4 max 5 ore pe saptamana, romana 3 -max 4.desen,muzica,sport 1 ora pe saptamana, logica, TIC, si consiliere 1 ora/sapt.informatica 2 ore pe saptamana, religie, ist, geografie 1 ora, biologie 2, fizica 2, chimie 2, engleza, franceza 2. iar stiinte socio umane nu vei face, e pentru profilul uman

1 răspuns:
| PrecioussGirl a răspuns:

Nu stiu de ce majoritatea spun ca informatica seamana cu TIC-ul.
la informatica faci programe in c++, matrici, intr-adevar lucrezi si la calculator dar nu seamana deloc cu TIC-ul.
la tic inveti despre componentele calculatorului, lucrezi in word, power point, excel, access.
antreprenoriala o faci in a10a si inveti despre afaceri in mare parte.
in a9a faci logica tongue