| OctaLoL a întrebat:

Hello TPU! Am o intrebare.Eu am un PC cam varza pentru jocuri si vreau sa mi-l updatez(sa iau o noua placa video si un nou procesor).Eu mi-am ales acele lucruri de pe net.Intrebarea mea este urmatoarea, pentru placa video trebuie sa cumpar o placa de baza mai performanta ca sa suporte? La procesor trebuie sa mai cumpar ceva sau nu?

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca vrei pentru gaming, e mai complicat! In primul rand iti trebuie macar un procesor Intel core i3 si o placa video gtx sau gts de 1 gb.Merge bine si un gt430.In primul rand verifica inainte compatibilitate(socketul procesorului si soclu placi video)Nu poti sa pui un i3 pe un socket 775 lga! Si cu nou upgarde, s-ar putea sa ai nevoie si de o sursa noua(sa scoata 450 w reali)Depinde acum ce placa de baza ai si ce componente vrei.Dar daca vrei ceva mai bun, ar trebui schimbata si placa de baza!

| OctaLoL explică (pentru ROB3RT89):

Eu vreau sa imi iau AMD Phenom II x4 965 3. 4GHz si placa video GeForce 560 Ti, si am un Inel Celeron 2. 20GHz, placa video Family Chipset.Ce placa de baza ar trebui sa imi iau?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru OctaLoL):

Pai in primul rand iti trebuie o placa de baza cu socket AM3(in caz de n-ai)iar soclu pentru placa video pci experss 2.0(x16)Dar inainte de toate, iti trebuie o sursa mai performanta care sa scoata 450-500w reali, dar daca e buna si chiar socate 450w, sunt de ajuns! Ps ti-as recomanda mai bine un procesor Intel core i3 sau i5, dar e alegea ta.

| OctaLoL explică (pentru ROB3RT89):

As vrea sa imi iau un i5 dar am bugetul reuds. Oricum multumesc pentru raspuns

| ROB3RT89 a răspuns (pentru OctaLoL):

Atunci mergi pe un Intel core i3 sau mai strange ceva banuti si ia-ti i5!