| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU. Am o... problema.
Eu sunt la pregatire la matematica iar profesoara cu care ma pregatesc e destul de... nu stiu... cam exigenta.
Uneori, eu fiind si foarte timida ma cam incurc cand trebuie sa spun ceva iar profa isi inchipuie ca nu stiu. Apoi se supara si isi ridica tonul si cateodata ma mai lovese si de-astea. Iar eu incep sa... plang. ( Si normal ca nu prea imi place ca plang asa din orice). Uneori sunt obosita din cauza scolii.
Chestia e ca sunt si putin delasatoare.
Am asa o problema cu stresul, cand aud chestii de exemplu test / teza / pregatire imi bate inima extraordinar de tare, ma stresez, imi vine rau, etc...
Si la test ma concentrez foarte mult dar din cauza stresului astuia gresesc si ma incurc si iau note gen 7, 6, dar am mai luat si 8, 9.
Iar profesoara de la pregatire mi-a spus ca daca iau mai putin de 7 in teza ia masuri cu mine. Si va inchipuiti ca la teza am invatat foarte mult, dar am mai si gresit si mi-e frica.
Va rog, poate imi dati niste sfaturi din-astea cum sa ma calmez, sau sa nu mai fiu asa stresata.
(Scuze pentru categorie)

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar fi cazul să vorbești cu părinții, să te schimbe de la profa aia. În loc să te învețe, ea doar te timorează.
Iar la teste... asta e. Până la urmă, emoțiile sunt firești. Totul e ca, după ce vezi subiectele să te aduni și să nu mai lași nimic să te perturbe de la rezolvarea lor. Și o să vezi că merge!

| ALittleDeath a răspuns:

Asculta piesele lui Cheloo

| chelsea224 a răspuns:

Parcă ai descris problema mea. (Mai bina zis, fosta problemă). Am vorbit cu părinții și mi-au schimbat profesoara de la pregătire. Cât despre stres, nu știu ce să zic. Caută niște exerciții de relaxare, poate merge. Știi tu, gen exerciții de respirație.