| blackshadow1234 a întrebat:

Hello TPU! Prietena mea cea mai buna s-a purtat cam urat cu mine azi adica. Eu stateam pe o masina si ea ma facea baiat ( chiar daca am un stil cam baietesc) adica, o colega de a mea ma face baiat si acum toata clasa ma face asa, ea nu intelege ca eu ma simt rau cand mi se zice asa si nu realizeaza ca vreau sa mi se zica ca sunt fata. Ma jucam cu niste vecini de ai ei remi si ea mi-a darmat tabla de remi, m-am cam suparat pe ea ca eu n-am mai jucat de mult timp si ea mi-a stricat jocul. Dupa cateva minute m-a sunat o prietena sa ies afara, eu eram de acord, din moment ce prietenasa mea ma enervase rau de tot si cu fata aia am stat doar o ora, eu i-am zis unui vecin de al ei sa se duca sa-i zica ca stau cu fata aia 40 de min Am venit dupa 40 de minute si numai era. mi-am dat seama ca s-a suparat pe mine. Acum vreau sa vorbesc cu ea si nu e pe mess,nici n-am tupeu sa-i trimit niciun mesaj, nu stiu. Ea vroia sa taiam prietenia ieri, ma simteam foarte nasol si eu si ea, eu plangeam, ea nu stiu daca a plans sau nu, dar a zis ca nu merit sa fiu prietena cu ea.Ea nu stie deloc ca tin enorm la ea, dar azi chiar m-a enervat si am vrut sa scap de nervi... Ce sa fac? Sa ma bag eu cu ea in seama sau sa vorbesc cu ea fata in fata? Dar pun pariu ca numai vrea sa vorbim si sa numai avem nicio legatura. Ce fac?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Vorbeste cu ea fata in fata daca vrei dar partea de vina ii apartine in totalitate pentru ca ea te a jignit si te a umilit, deci ea ar trebui sa iti ceara scuze

| ViVi99 a răspuns:

In primul rand, ea a fost o prietena rea, nu tu! Faptul ca se comporta asa cu tine demonstreaza ca are mai multe fete. Cunosc fete din astea, asa ca stiu cum se manifesta. Stai calma, prietenii vin si pleaca. Tu ii poti lasa un mesaj pe mess/facebook/mobil in care sa-i spui ca te-a dezamagit prin comportamentul care l-a avut fata de tine si ca daca iti era o prietena adevarata nu radea de tine si te intelegea! Eu zic sa o mai racesti cu ea. Crede-ma, nu o sa-ti fie bine daca stai cu prieteni falsi. Presupun ca esti copil, asa ca nu te enerva. Va veti impaca voi. Tu incearca sa treci peste faza asta si sa vorbesti si cu alte persoane. Incearca sa te imprietenesti cu fete/baieti cu care ai multe lucruri in comun. Sa poti avea ce discuta fara a fi luata in ras. De exemplu, pote iti place skateboard-ul, iar prietenei tale ii place moda. Ce lucruri comune aveti de discutat? Imprieteneste-te cu persoane care au aceleasi hobby-uri ca tine. Nu trebuie sa suferi pentru o prietenie care si asa nu va dura prea mult, deoarece prietenii se schimba si, mai tarziu vei vedea ca te pot trada si cei mai apropiati prieteni.winking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da-i ignor maximum

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna!
Inainte sa o judeci pe prietena ta, gandeste-te de ce ti-a facut toate lucrurile alea! Poate si tu ai deranjat-o cu ceva si a vrut sa te puna in locul ei, sa vazi cum s-a simtit! Zic si euwinking. Cere-ti scuze, altceva ce-ai putea sa faci?
Bafta! funda?

| Mada_Mays_1994 a răspuns:

Hey. Buna :* in primul rand capu' sus dragahappy. Am avut si eu o astfel de experienta foarte foarte asemanatoare cu a ta. happy As zice mai degraba ca ea nu te merita pe tine ca prietena. Vrea sa te foloseasca ca pe o marioneta, te umileste /jigneste, desii (crede'ma) ca stie prea bine ca astfel de cuvinte te ranesc. Pune punct unei asemenea prietenii... inaintea ei si arata'i ca nu esti sclava ei sa faci ce vrea/cum vrea ea.Nu se merita sa fii folosita de o asa zisa ''prietena'', zic ca meriti o prietena mai buna. Nu e sfarsitu lumii, si in al 2-lea rand o prietena trebuie sa te incurajeze, sa fie alaturi de tinewinking :* Bafta.happy sper ca te-am ajutat!:*

| Roxaname a răspuns:

Spune-i ca iti pare reu enorm iar daca ia putea da timpul inapoi sa nu se intample ai face-o si spune-i ca erai nervoasa si ca mai vrei sa fiti prietene si ca ti le ea enorm si nu vrei sa pierzi o prietena ca ea spune-i ca ai plans mult din cauza ca te-ai simtit vinovata si spune-i sa te ierte si apropo sa vorbiti doar voi 2 succes!happy sper sa iti recuperezi prietena

| Roxaname a răspuns:

Spune-i ca iti pare reu enorm iar daca ia putea da timpul inapoi sa nu se intample ai face-o si spune-i ca erai nervoasa si ca mai vrei sa fiti prietene si ca ti le ea enorm si nu vrei sa pierzi o prietena ca ea spune-i ca ai plans mult din cauza ca te-ai simtit vinovata si spune-i sa te ierte si apropo sa vorbiti doar voi 2 succes!happy sper sa iti recuperezi prietena