| seena8616 a întrebat:

Hello! voi cum va descurcati cu stresul de la scoala? sad
eu sunt ultimul an la liceu, urmeaza bac-ul si pot spune ca sunt foarte foarte stresata.
cum pot scapa de stres?

funa >:

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Cea mai buna metoda prin care scapi de stress este sa inveti.
in general stresul vine din cauza faptului ca mergi la ore fara sa inveti si traiesti cu frica sa nu raspunzi sau sa primesti o nota proasta.
este la fel si la bac.invata,fii sigura pe faptul ca tu stii materia si asa se duce jumatate din stress.
incearca sa te relaxezi.nu are rost sa te stresezi daca primesti o nota mica.inveti pe data viitoare si primesti o nota mai mare si asa iti rezolvi media.
nu invata totul deodata.eu am invatat pe parcursul anilor ca nu este nevoie sa inveti ca un descreierat acasa. e de ajuns sa fi atenta la ore si cu o zi inainte de a avea nu stiu e ora recitesti lectia.asa iti raman informatiile importante, iar atunci cand ai teza sau o lucrare nu trebuie decat sa recitesti totul.
nu mai sta tot timpul cu gandul la scoala. oricat de multe ai avea de facut ia-ti putin timp si pentru tine si fa ceea ce iti place.
scoala in sine nu este un lucru obositor sau stresant.noi o facem sa fie asa neinvatand pe parcursul anului.este normal sa te stresezi si sa fi obosita cand vezi ca ai de invatat kilometrii pentru o teza sau examen, asta numai pentru ca nu ai vrut sa deschizi si tu caietul in timpul anului.
am eu un profesor care ne-a zis la un moment dat faptul ca pentru bac nu trebuie sa inveti, trebuie sa recapitulezi, asta pentru ca in clasa a 12-ea esti prea ocupat cu banchetul si pregatirile pentru banchet, iar timp de invatat nu iti mai ramane.sunt total de acord cu el.

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Iti recomand o cura de Magne B6, acest supliment alimentar e foarte bun in - nervozitate, iritabilitate, anxietate uşoară, oboseală trecătoare, tulburări minore de somn,
- manifestări de anxietate, cum sunt spasmele digestive sau palpitaţiile (la subiecţi fără afecţiuni cardiace),
- crampe musculare, furnicături.