| mary a întrebat:

Voi cum va descurcati cu scoala(vorbesc cu cei de a 9-a). Nu credeti ca e prea mult ce ne dau profesorii de invatat la liceu? va descurcati cu atatea cereri? eu personal nu.

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Dap. Cam asa se simte clasa a 9-a.
Totul e sa le "prioritezi" in functie de "ce note iti mai trebuie". Daca mergi pe sistemul "impusca nota si distreaza-te" o sa fie mai usor. Oricum dintr-a 10 o sa ai deja gasca ta si va fi mai bine. Nu trebuie sa inveti "tot", ca nu esti computer. Fiecare prof are senzatia ca ceea ce preda el e "cel mai important" si nu-i asa. Oricum, cele mai multe informatii nici nu iti vor folosi mai departe. "Tine-te" numai de ceea ce simti ca ti se potriveste. Vorbeste cu ai tai sa iti permita (adica sa accepte ideea ca nu se poate altfel) sa mai chiulesti. Cand chiar nu inveti nimic si stii ca te asculta mai bine pleci decat sa impusti un 2 sau 4winking

5 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Anonimule, de ce vorbesti cu pacat?
Nu imi spune ca tu doar iti toceai nervii sa tii minte tot si erai o persoana asociala. Nu cred asa ceva.
Pana la responsabilitatea "absoluta" copii astia traiesc intens fiecare nenorocita de zi cu "X-ulescu- la tabla!", pe cand noi, daca nu vrem sa facem curat sau mancare azi nu ne amendeaza nimeni, decat nevoia... Eu am fost cea mai fericita cand am dat cu nasul de facultate. Am zis "o data in viata pot sa invat doar ce vreau eu, mama voastra de comunisti!"

| roxana_6765 a răspuns:

Am terminat de ceva vreme clasa 9... dar o parere ar fi,, toate cerintele isi au rostul lor doar sa le ordonezi metodic in viata"Succes si bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu te descurci, e floare la ureche, nu esti in stare sa inveti o pagina si sa download un proiect de pe net, dar ai timp sa vb pe mess cu necunoscutii sau alte prostii, ia si tu viata in serios. Daca nu te descurci cu putin cand o sa ai mai multe responsabilitatii cum o sa fie. Profesoara mea de engleza ne sp[une tot timpul sa ne maturizam. ai timp si nu il folosesti pentru educatia ta nu a altcuiva gandeste- te mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu te descurci, e floare la ureche, nu esti in stare sa inveti o pagina si sa download un proiect de pe net, dar ai timp sa vb pe mess cu necunoscutii sau alte prostii, ia si tu viata in serios. Daca nu te descurci cu putin cand o sa ai mai multe responsabilitatii cum o sa fie. Profesoara mea de engleza ne sp[une tot timpul sa ne maturizam. ai timp si nu il folosesti pentru educatia ta nu a altcuiva gandeste- te mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu te descurci, e floare la ureche, nu esti in stare sa inveti o pagina si sa download un proiect de pe net, dar ai timp sa vb pe mess cu necunoscutii sau alte prostii, ia si tu viata in serios. Daca nu te descurci cu putin cand o sa ai mai multe responsabilitatii cum o sa fie. Profesoara mea de engleza ne sp[une tot timpul sa ne maturizam. Ai timp si nu il folosesti pentru educatia ta nu a altcuiva gandeste-te mai bine