| IceCreamDoll a întrebat:

Help! Am o mare problema. La scoala nu ma inteleg cu colegii, in special cu baietii (fetele daca nu ma ignora, imi vorbesc de sus). Totusi, nu vad care ar fi problema, pentru ca nu ies cu nimic rau in evidenta, dar, ei incearca din rasputeri sa ma faca sa ma simt ca ultimul om de pe pamant. Am incercat sa ii ignor, dar nu a mers. Acum, de ceva timp, le raspund, aproape ii injur. Am fost si la diriginta, dar nu prea s-a rezolvat problema. Cu parintii am incercat sa vorbesc, dar zic sa ii las in pace, ca au problemele lor, si este exclus transferul (si oricum, daca m-as transfera, poate problemele s-ar repeta, ca au multa influenta). Fiecare zi este un chin pentru mine, nu ma pot concentra la invatat, iau note din ce in ce mai proaste. Poate sa imi spuna cineva ce trebuie de facut? Trebuie sa chem un boxer sau ceva ca sa se rezolve? Poate este cineva in situatia mea si are un sfat. Multumesc pentru timpul acordat, si daca imi poate da cineva o solutie, o astept. Daca aveti intrebari referitoare la ce imi spun colegii, lasati un mesaj privat.

5 răspunsuri:
| Lumine a răspuns:

Buna!
Nu toata lumea este civilizata, mai ales in randul baietilor. Oricum, nu apela la violenta deoarece v-a aduce si mai multa ura aspura ta si a lor.Incearca sa nu te gandesti la ce-ti spun, fii increzatoare si nu te lasa intimidata de ceea ce-ti spun pentru ca sunt sigur ca ar inceta daca nu te-ar mai vedea atat de retrasa.Iar daca nimic din ceea ce ti-am sugerat nu tine, spune-i mamei sa vorbeasca cu parintii respectivilor.

Succes!

| AnnaAnnne a răspuns:

Hey,am aceeasi problema ca si tine lasa-mi te rog id-ul tau pe privat

| OXI023 a răspuns:

Nu pune la suflet si vezi-ti de ale tale lasa-i pe alti in pake si stai in banca ta mai retras. intelegi tu bafta

| Dodon_Alina_1997 a răspuns:

Salut, sunt in aceeasi problema si vreau sa te ajut, cam din propriea experienta.Mama mea lucreaza la scoala unde invat eu si efectiv toti colegii sunt invidiosi pe mine,ma jignesc arunca geanta la urna,telefonul pe fereastra, batai cu picioarele, sau ma incuiau in clasa. Diriginta ea nu face nimic cu asta.Iar toata clasa mea este influentata de cea mai populara fata din liceu care e cu mine in clasa, invatam pe aceleasi note, si ea doreste ca eu sa nu am nici o parere in scoala, in clasa... Eu m-am lasat jignita de fetele din clasa si amenintata de toti iubitii aceste-i colege care are 1 metru si jumate si 40 de kg ))) dar tot pina la un moment m-am facut mai agresiva cu ea si sai raspund inapoi cu cuvinte mai istete pentru ai inchide gura si pina ce merge! succes si tie cu asa oameni nu se poate decit cu ura si dispret

| Andry22 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu ii bagi in seama, ci sa inveti ca, sa iei note din ce in ce mai bune. Faptul ca vei fi laudata de catre profesori pentru rezultatele tale scolare ii va durea mai tare decat loviturile unui boxer
incearca sa iti faci prieteni in scoala, sa nu fi retrasa, dar in primul rand nu le da satisfactia de a le raspunde injurilor pe care ti-le adreseaza