| blbalblalba a întrebat:

Help! Nevoie mare, deci am luat un 4 la mate, si is baiat bun la mate, invat bine, media 9 pana acum, sunt in clasa a 6-a... Si mi-e frica sa ii zic mamei, ( sunt despartiti ) stau cu mama, nu stiu ce sa fac, helppp! De asta m-am inscris si la un concurs, poate i-au nota mai mare, dar tot afla ca luni/marti se duce la scoala :-s

3 răspunsuri:
| 9988 a răspuns:

Si eu sunt tot in clasa a 6 -a, parerea mea ii sa-i zici mamei tale ca ai luat un 4 la mate ( orcine poate sa i-a un 4 in viata lui la scoala ). Cred ca stii zicala aceea ca daca spui adevarul ii pe jumatate iertat! In plus poate ca o sa fie pe moment suparata dar sunt sigura ca ii va trece repede!

| deeeeeeeea a răspuns:

Si eu zic sa ii spui adevarul...chiar daca se va supara ii poti explica motivul si sa ii spui ca ai avut o zi mai proasta si ca oricui i se mai intampla...etc.

| On3St4r a răspuns:

Pai nu e chiar asa usor.Si stiu ce vorbesc.Deci mai intai ii spui cat de suparat esti din cauza ca nu ai ambii parinti langa tine. Dupa te faci ca plangi.II spui ce ai facut la test, cat de incorect a fost profesorul la punctare, ce nu ai inteles.In lacrimi ii spui nota.II promiti ca nu se va mai intampla nicidata.E mai bine asa, facea urat rau daca era sa afle de la altcineva.Succes.