Întrebare recomandată | NimeniNu a întrebat:

Deci am nevoie de ajutor! Sunt fata, am 14 ani recent facuti si sunt clasa a 8a. Vreau sa imi dati niste sfaturi cu privire la modul meu de a privi lucrurile in perspectiva. Sa va povestesc ce probleme am mai exact: Sunt a 8a si am stresul examenelor de la sfarsitul anului. Cum semestrul asta e mai scurt, profesorii ne tin in teste si ascultari. Am toata saptamana ocupata si nu stiu ce sa mai fac. Nu ma pot relaxa deloc:
Luni - dimineata invat, de la 12 am ore pana la 6 si la 6 si 20 trebuie sa plec la actorie, si cum am repetitiile pentru spectacol, trebuie sa invat si textul, si 2 dansuri. Seara ma intorc la 9 jumate si nu mai am timp de nimic: imi fac dus, mananc si ma culc
Marti - dimineata stau sa-mi fac temele si dupa iar am ore. Seara cand vin am de facut temele pentru miercuri + de citit cate ceva.
Miercuri - Dimineata cum nu mai am teme pentru scoala, stau sa-mi fac temele pentru meditatii si sa invat, dupa iar scoala, si tot asa.
Programul asta se repeta zilnic, exceptand vineri seara, cand imi fac temele pentru meditatii pentru sambata.
Sambata - ma trezesc la 7 jumate, pentru ca la 8 jumate am meditatii la mate pana la 11. Dupa mananc, si in intervalul 12 (cam cand ajung acasa) si 4 incerc sa-mi mai fac cate o tema 2, sa nu stau degeaba, sa-mi eliberez duminica. Dupa de la 5 am iar meditatii pana la 7 jumate (ma tine mai mult de 2 ore, dar fac cu o prietena de a mamei si nu-mi cere bani pentru ca ma mediteaza si pe mine si pe fiica ei). Sta departe, si imi ia in jur de jumatate de ora sa ma intorc. La 8 sunt acasa, si singurul lucru care il mai pot face este sa ma spal, sa mananc si sa ma culc (mai stau cu mama de vorba la masa si la mine in camera sa mai discutam). Sambata in jur de ora 10 ma culc.
Duminica - Proiectele pentru luni, temele si invatat (la engleza cel putin ne da proiecte aproape saptamanal.).
Si programul se repeta. Mie mi se pare rutina. Ma plictiseste, si ma si deprima. Mi-a zic un baiat care e acum la facultate sa nu-mi fac griji ca se poate si mai rau. (el e la facultate si da examene cate 4-5 semestrial, + lucrarile din obisnuite). Nu vreau sa ma ingrijorez, dar parintii vor ce e mai bun de la mine, si ma cicalesc si nu vreau sa-i dezamagesc. Daca intru la liceul la care mi-am propus (Virgil Madgearu) imi vor lua un catelus, iar tata cand promite se tine de cuvant, si nu vreau sa-l dezamagesc si chiar imi doresc un caine, iar altfel nu o sa mai fac rost. La liceul asta se intra cu 8.30-8.70 iar notele mele sunt 8 (foarte multi de 8), cativa 9, cativa 10 si 2 de 5 (fizica si istorie - teste). Eu iau Gikgophyt care ar trebui sa ma calmeze, sa ma relaxeze si sa-mi dea o senzatie de "totul va fi bine", dar nu prea merge. La mama merge si e mai stresata ca mine. Ce trebuie sa fac. Dupa cum observati nu am timp nici sa respir. E vina mea ca nu ma organizez cum trebuie? Vreau si timp liber, desi stiu ca sunt in ultimul an de generala si imi trebuie o medie rezonabila. Cer sa anunt ca ultimele medii au fost 9.45 - clasa a 5a, 9.46 - clasa a 6a, 8.91 - clasa a 7a. Mai am un semestru dar totusi. Help please! sad puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| pysy5 a răspuns:

Buna stiu prin ce treci si eu trec prin aceeasi situatie dar eu dau bacul anul acesta si tocmai de aceea sunt atat de stresata,gandeste-te ca ai o singura viata si trebuie sa te bucuri de ea invatatul este ceva prin care fiecare om trece nu esti singura,gaseste increderea pe care ai nevoie sa fi pregatita la examen cu ajutorul parintilor, stiu e greu pentru ca trebuie sa inveti mult si ce conteaza asta invata cat poti tu pentru ca daca ai incredere in tine totul se rezolva, asta e sfatul meu, tu esti micuta acum dar gandeste-te cat mai ai de invatat de acum incolo si trebuie sa treci peste toate cu brio tocmai pentu ca ai toata viata inainte, sper ca te-am fost de folos

4 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Buna, nu am citit programul tau in totalitate, dar nu e nevoie, inteleg ca esti suprasolicitata de sarcinile pe care le ai de facut, si stresata datorita asteptarilor care le au parintii si persoanele din jurul tau de la tine. Ar trebui sa gasesti si niste momente de relaxare, in special in weekend ar trebui sa te detasezi de tot si sa iesi in oras sa te distrezi. Zilnic ar trebui sa faci minim 30 de minute o activitate ce te relaxeaza si iti provoaca placere, ti-as sugera alergarea deoarece eliberezi endorfine, si anume hormonii fericirii, cu siguranta te vei simti mai bine, nu e nevoie de pastile sau suplimente pentru efortul tau intelectual, si stresul psihic la care faci fata, cu toate ca un complex de vitamine nu ar strica, cat despre relaxare, ai putea incerca in fiecare zi lucruri noi, atat cand vine vorba despre socializare, sa cunosti persoane noi cat si vizitarea unor locuri noi. Pastile, probabil se vor gasi, unele care sa aiba efecte si la tine, dar vei deveni depedenta de ele ca sa te simti bine, dar cand ma gandesc la asta am imaginea unui batran ce isi da si ultimii bani pe ele, nu a unei fete de 14 ani happy.

| itscloudyoutside a răspuns:

Cred că faptul că ai ore după amiaza îţi dă peste cap programul. Dacă te-ai muta în altă clasă (sau şcoală) unde orele sunt de dimineaţă, după ce îţi faci temele o să ai mai mult timp pentru ieşit în oraş, stat la calculator, etc. Dacă nu vrei sau nu te lasă părinţii, atunci mai ai doar două opţiuni: să renunţi la meditaţii sau să mai suporţi încă un an rutina asta.

| ellutza a răspuns:

Cel mai tampit program sa ai ore dupamiaza. Efectiv iti strica toata ziua. Nu ar trebui sa accepte nici elevii nici parintii orele de dupamiaza.

| elenaBorbel a răspuns:

Incearca sa nu tocesti... prinde din mers la scoala fi mai atenta..si acasa ai mai putin de studiat happy