| Ardnabella a întrebat:

Hey, am terminat clasa a 8'a, iar acum trebuie sa ma decid ce profil cred ca ar fi potrivit pentru mine, initial m-am gandit la filologie fiindca imi plac limbile straine, literatura, insa nu stau foarte bine la capitolul latina si am inteles ca se va face si limba germana.Si mai am o optiune, profilul de stiinte sociale, am auzit ca programa este mult mai accesibila comparativ cu materiile de la filologie. Spuneti-mi, va rog, mai multe detalii despre fiecare profil(nu vreau raspunsuri:'Cauta pe internet!', am cautat, dar vreau sa aflu parerea voastra cu privire la fiecare profil in parte, care credeti ca este mai bun, care iti ofera mai multe oportunitati dupa terminarea liceului). Eu de exemplu imi doresc sa ajung psiholog sau sociolog, mai potrivit ar fi profilul de stiinte sociale? Multumesc anticipat si scuze daca sunt prea multe intrebari.:*

3 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Dca vrei sociolog stiintele naturi e cel mai bun iar daca vrei psihologie filologia.l sociale faci mai multa geografie si ist.TE sfatuiesc sa te duci la filologie deoarece l sociale o sa te saturi de geo si ist.

| Atâtdedulce a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ne-accent/

am mai răspuns la ceva de genul aici :) in ce priveşte latina, faci o oră pe săptămână, chiar dacă dai teză :9 stai liniştit. Nimeni nu a facut intr-a 8a latină, se ia de la zero la liceu. Iar germana vei face dintr-a 11 in loc de mate, fizica, chimie sau bio. Pe lângă astea o să poţi avea şi alte opţionale. :*

| Ardnabella explică:

Multumescu pentru raspunsuri, insa aleg stiintele sociale, pentru ca materia este mult mai diversificata si imi ofera mai multe oportunitati dupa terminarea liceului.Multumesc:*!