Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hey, ati putea sa imi dati niste idei, tehnici etc. pentru a vorbi mai fluent engleza? Vreau sa spun ca de tradus stiu sa traduc orice sau aproape orice in proportie de 96% dar cand vine vorba de vorbit trebuie sa stau sa ma gandesc ce sa pun cum sa pun mai ales la timpuri si nu e deloc placut. La seriale ma uit intr-una dar parca tot nu imi vine sa vorbesc ca ei, vorbesc prea repede actorii laughing, de citit am citit in engleza mult, am incercat sa exersez si cu prietenii dar parca e fara rost pentru ca nu s-a schimbat nimic.

Răspuns Câştigător
| agathapurple a răspuns:

Cel mai bine te ajuta sa vorbesti cu o persoana care are ca limba materna lb engleza. Eu la concluzia asta am ajuns dupa ani de zile de invatat engleza. In situatia ta eram eu in liceu. faceam orice pana la vorbit cand ma balbaiam toata si trebuia sa-mi formulez de 3 ori in cam frazele pana sa le scot cum trebuie. Acum vorbesc engleza cam 6 ore din 24 si ma ajuta mult cel putin in a ma exprima fluent. Romanca fiind am un usor accent care aduce a rusesc laughing dar asta e... Pana nu ai in jurul tau oameni care vorbesc engleza cum trebuie, cu toate chichitele de pronuntie si expresii etc nu ai cum sa vorbesti fluent cum vezi in filme.

1 răspuns:
| BigBadSheep a răspuns:

Just join an English...As long as you keep talking with a non English person, that can't talk right Emglish, you won't be able to do it "English style". Read and comment in English, do you own blog in English.
Şi acum pentru cei care nu înţeleg engleza şi pentru a nu fi acuzat de către TPU de un răspuns incorect, traduc:
Alătură-te unui englez.