| dianka_4861 a întrebat:

Hey buna din nou stiti daca se mai dau teze unice la anul sau capacitate... daca se da capacitate la ce anume(romana, matematica se da sigur... dar mai e si un alt obiect?)trec in clasa a8a si am dat teza cu subiec unic in a saptea... daca se da capacitate sa iau in considerare tezele unice ca am avut note mari si nu vreau sa imi stric media de intrare la liceu...am cautat si pe net dar nu zice nimic concret voi ati auzit ceva la tv sau aveti o informatie mai concisa?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| VladRO a răspuns:

Sa stii ca se vor da proble orale in decursul anului... si cica nu se puncteaza...

| NuConteazăCine a răspuns:

Deci din cate am inteles eu de la o fata care trece a VIII-a. 50% va conta media 5-8, 25% tezele cu subiect unic (deci se vor da) si 25% un examen de admitere pe care il vei da al liceul in care vrei sa intri happy

Răspuns utilizator avertizat
| missME a răspuns:

Intrebarea asta s-a mai pus de cel putin 5 ori. Mai bine ai astepta sa inceapa scoala si sa vezi ce spun profesorii, ca noi nu avem de unde sa stim ce va fi la anul, mai ales acum cand deciziile se schimba de la o zi la alta, ai putea sa cauti si pe internet, pe siteul inspectoratului http://portal.edu.ro, sau pe alte siteuri de specialitate si oricum se pot schimba multe pana la vara. deocamdata gandeste-te ca indiferent daca vor fi teze sau capacitate sau nimic, tu trebuie sa inveti ca sa fii pregatita pentru orice.
Succes in clasa a8a:)

| anda_1885 a răspuns:

E un proiect de lege abia, trebuie sa mai asteptam putin ca sa aflam ce se va intampla q noi

| dada18x a răspuns:

Salut. Nu se mai da teza unica pe clasa a8a insa la sfarsitul anului se va da un test PISA. Acest test se bazeaza pe cunostintele generale ale elevului. Vor fi cateva (muuuuulte) intrebari din toate materiile pe care le-ai facut la scoala. In Bistrita se va da si un test de admitere la liceu. In functie de profilul la acre vrea sa mearga elevul, va fi nevoit sa mai dea inca un test. Nu stiu sigur daca asta se va intampla si in alte orase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. ""Potrivit proiectului, intentionam ca media de la admiterea in liceu sa fie calculata astfel: 50 la suta sa fie reprezentata de media celor patru ani, 25 la suta sa aiba pondere teza cu subiect unic pe care au avut-o in clasa a VII-a, iar 25 la suta o testare din clasa a VIII-a, care sa fie o evaluare de tip PISA", a spus Andronescu."