| anonim_4396 a întrebat:

Cand se dau tezele la matematica si romana anul acesta pentru clasa a V-a? Aveti cumva modele de teza? Multmesc.

16 răspunsuri:
| Turquoise a răspuns:

Pai in clasa a Va nu se dau la clasa?straight face. stabileste profesorul cand se dau thinking

| MoNsTeR a răspuns:

Pana in a 7-a inclusiv profii hatarasc la cls data tezei...

| MoNsTeR a răspuns:

@alexandra.de unde ai luat u prostia aia!?laughing. cica pentru a5-a...pe subiecte este doar evaluarea nationala la a8-a. ori l-ai luat dintr-o astfel de culegere ori l-ai luat dintr-o culegere de anul trecut cu tezele unice ca si alea or fo la fel.si panan a 7-a se face TOT nu scrii doar raspuns corect. ori nai habar deunde scrii ori esti disperata dupa fundita:-p

| Poinsettia a răspuns:

Intra si cauta pe http://www.edu.ro/

| kyttu a răspuns:

Am o carte cu din astea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anul asta peste una sau doua saptamani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana in clasa a7-a profesorii pun datele tezei, iar cat despre modele sunt atatea pe net big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu gaesc nimica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am gasit, o sa mai caut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este foarte simplu iti da 4 intrebari si gata foarte simpu

| dya a răspuns:

Pai profesorul stabileste

| alexandra_6474 a răspuns:

Teză la matematică
Clasa a V-a

Partea I. Pe foia de teză se vor trece doar răspunsurile corecte.

a) Rezultatul calculului este ………….
b) Dintre numerele a = 6, 24 şi b = 6, 245 mai mare este …….
c) Soluţia ecuaţiei 0, 3x + 4, 4 = 8 este x = ……………….

a) Multiplii metrului sunt: …………., ………., …….
b) Transformaţi 10km în decametri se obţine ……………
c) Rezultatul calculului 10m + 2, 4dam + 0, 3ham, în metri este …………….

a) Desenaţi o linie frântă deschisă formată din 5 segmente.
b) Perimetru dreptunghiului cu lungimea de 5m şi lăţimea de 3m este ……….
c) Figura geometrică pe care ne o imaginăm ca un bob de nisip se numeşte ………….

Perimetrul unui pătrat este de 48cm.
a) Lungimea unei laturi este de ……cm.
b) Perimetrul dreptunghiului cu lungimea de două ori cât cea a pătratului şi cu lăţimea
cât lungimea laturii pătratului este de ……cm.
c) Semiperimetrul pătratului este de …….

Partea a II-a. Pe foia de teză se trec rezolvările complete.

Calculaţi:
[(0, 3 – 0, 15) : 1, 5] : [(1, 88 + 2, 12) × 0, 0125]

a) Se consideră un triunghi care are lungimile laturilor exprimate prin trei numere consecutive, iar perimetrul de 39cm. Aflaţi lungimile laturilor triunghiului.
b) Determinaţi lungimea şi lăţimea unui dreptunghi care are perimetrul de 90cm, iar lăţimea reprezintă din lăngime
Efectuaţi următoarele calcule, efectuând mai întâi transformările indicate:
a) în m: 0, 75 dam +0, 018km +1000cm
b) în km: 18, 2 hm + 192dam – 1530 m
c) în cm: 0, 13 km + 0, 12 hm + 0, 1 dam

asta este un model... sper ca ti-am fost de ajutor!happy

| seby31 a răspuns:

20 mai la mate

| denissbt a răspuns:

Tezele se dau pana pe 30 noiembriecrying