| Maya_6425 a întrebat:

Hey buna imi poate explica cineva care se pricepe la matematica cum se fac operatiile cu intervale va rog cryingcrying

Răspuns Câştigător
| Lost0in0your0memories a răspuns:

Deci de exemnpu itervalul () se numeste interval deschis si proprietatea acestuia este ca de ex daca cuprinde(2, 5) este ca acesta cuprinde toate numerele din interval in afara de 2 si 5 deci nu se iau capetele intervalului {3, 4}. celalalt interval este [] si se numeste interval inchis. un exempul [2, 5] intervalul cuprinde numerele de la 2 la 5 incluziv capetele adica {2, 3, 4, 5}. o singura chestie este ca la +-infinit intotdeauna este interval deschis fiindca nu poti lua si +- infinitul (x,+-infinit) sau [x. +-infinit)