| Madesz a întrebat:

Referitor la operațiile gândirii (psihologie), care e diferența dintre abstractizare si generalizare? Imi poate explica cineva?

2 răspunsuri:
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy Abstractizarea, este ca un proces, un fel de operație a gândirii prin care se desprind și se rețin unele dintre caracteristicile concrete și relațiile esențiale ale unui obiect cercetat. big grin

Abstractizarea este mediată de analiză şi operaţiile ei, happy iar suportul ei primar este limbajul. big grin În procesul cunoaşterii, prin generalizare reuşim; fie să ne ridicăm de la însuşirile concrete, particulare la însuşiri din ce în ce mai generale, fie să extindem însuşirile unui obiect asupra unei categorii de obiecte. happy

Prin generalizare, big grin gândirea reuşeşte să depăşească limitele datului senzorial imediat şi să acceadă la categorial, universal. happy Funda? big grin