| DepressedAndFurious a întrebat:

Hey. Buna TPU. cum imi pot opri colegii "to bully me everyday". nu mai rezist la batjocura lor mult. am auzit ca ingerii pot zbura. daca nu-i opresc o sa aflu daca sunt un inger. va rog frumos, ajutati-ma. ideile voastre sa nu implice parintii sau cadre didactice pentru ca nu vreau scandal straight face

Răspuns Câştigător
| LissaLiss a răspuns:

Imi pot da seama cat de greu iti este…si imi pare foarte rau,dar cea mai buna solutie este sa le spui parintilor.
Faza cu "ingerii pot zbura"…nu gandi asa! Gandeste-te ca exista oameni ce vor suferi enorm din cauza ca tu nu ai curajul de ai infrunta pe ceilalti se te lasi calcata in picioare!
Fii tare si nu ii mai lasa se faca misto de tine!
Cu ce sunt ei mai sus ca tine? Toti suntem egali, chiar daca unii considera ca sunt superiori, se mint singuri si rad de tine doar pentru ca, considera ca tu esti mai slaba si le permiti…si chiar asa este!
Nu le mai permite si i-a atitudine, TU, daca nu vrei sa fie implicat vreun cadru didactic sau parintii.
Fii mai singura pe tine, tine capul sus si nu le mai permine sa te injoseasca!
De ce sa fie ei mai puternici? De ce au ei dreptul sa te judece si sa rada de tine?
Fii si tu asa! Fii tare si razi! Nu mai pune la suflet tot si zambeste mereu!
Si tine minte ca sunt si persoane care si-ar da viata pentru tine! Fii tare si nu ii face sa sufere!
Pupiii :* Fii tare!

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

De unde esti?

| DepressedAndFurious explică (pentru IsabelaIssa):

Conteaza? straight face

| IsabelaIssa a răspuns (pentru DepressedAndFurious):

Iti recomandam un psiholog daca erai din Bucuresti. happy

| MarianWLF a răspuns:

Nu e bine asa, nici unul din raspunsurile voastre nu e bun, asculta-ma pe mine te rog eu, parintii nu rezolva nimic, merg la scoala sa vada care e situatia un timp e bine dupa iar vor incepe cu batjocura linistea nu tine mult, sa ii ignori la fel, inutil, cand ii ignori nu se plictisesc, nu o sa se plictiseasca niciodata de facut rau, vor observa ca le permiti si va fi din ce in ce mai rau pana iti vine sa te arunci de la balcon, trebuie sa raspunzi cu aceeasi moneda, stiu poate te indemn la rau dar cu bine nu mai faci nimic in lumea asta, contra-ataci mereu, cand fac glume proaste nu permite, nu permite niciodata sa se rada de tine toti suntem carne si oase, nimeni nu e mai bun decat nimeni, nu te lasa intimidat nu ai de ce, ti multe in tine, ceea ce vreau e sa arunci inapoi tot ce ai primit, daca ei pot si tu poti, nu e timp pentru frica, nu conteaza ca esti singur si ei sunt multi pentru ca singur vei reusi, din 10 persoane daca ti piept la una restul 9 se vor da inapoi singuri, trebuie sa treci la fapte nu doar sa citesti ce scriu aici, trebuie pus in practica, trebuie sa arunci toata furia spre ei fara mila, poti si tu, tine minte, daca iti doresti mereu vei reusi, nu conteaza daca acum sau va dura un timp doar doreste-ti din inima sa invingi si asa va fi, toti vor sa ajunga la fericire dar cateodata ca sa ajungi la ea trebuie sa treci prin situati dificile si trebuie sa le depasesti.

| DepressedAndFurious explică (pentru MarianWLF):

Mulţumesc mult pentru sfat dar faza e ca toti ma santajaza ca a si fi anorexica, proasta, bulimica, in depresie si ca nu am rezultate la scoala. daca scot o vorba si zic sa ma lase in pace ei zic ca o scobitoare ca mine nu are drepturi si au imceput mai nou sa ma impinga. si isi pun mana la ochi cand ma vad pentru ca zic ca le e scarba de mine. mai demult am fost prieteni deci stiu secretele despre mine. sunt un covor de sters picioarele pentru toata lumea. nu mai rezist. si.au.zis.ca.daca.mor.ar.da.petrecere. va rog. ajutor

| MarianWLF a răspuns (pentru DepressedAndFurious):

Sa te intreb ceva, asta spui ei?
Mai degraba cred ca tu ai o parere proasta despre tine "sunt un covor de sters picioarele pentru toata lumea", tu nu esti asa, ei te fac sa crezi ca esti asa, daca te lasi afectata normal ca iti pierzi increderea, tu iti faci viitorul nu ei ti-l fac, e pierdere de vreme sa asculti toti retardatii, cand cineva te jigneste se spune ca de fapt se descrie pe el, esti mai buna decat ei, nu pot spune cum ar trebui sa rezolvi asta, eu ti-am dat un start dar rezolvarea problemei tine de tine, du-te intr-un loc linistit in aer liber, pune-ti ordine in ganduri si gandeste ce ai de facut, intreaba-te unde ai gresit de s-a ajuns aici, cum poti rezolva asta, cum poti trece peste asta, toti putem daca vrem, e un proverb "Daca planul a nu merge stai calm, alfabetul mai are inca 25 de litere", asta vrea sa insemne ca daca prima oara nu merge vei incerca din nou pana vei reusi, fiecare greseala e o lectie iar tu te vei ridica de 2 ori mai puternica de fiecare data.

| Shattered a răspuns:

Buna. Hai sa nu ajungem la extreme. Ingeri, demoni, posibil, da' nu prea. Uite ce e, oamenii slabi cauta mereu sa ascunda ceea ce sunt si simt cu adevarat. D-aia fac asta, ii injosesc pe altii, pentru ca frica de inferioritate ii roade pe interior. Deja esti mai puternica si mai buna decat ei, nici nu se pune problema. Trebuie sa ai incredere in tine, numai tu te poti salva in situatii ca astea. Nu-i lasa sa te afecteze, sa-ti lase o rana adanca. Daca nu opui rezistenta, de obicei se plictisesc, isi dau si creierele lor mici cat o nuca seama ca n-are rost. Ignora, treci peste, nu-i lua in serios. Ar trebui sa-ti fie mila, nu frica.

| DepressedAndFurious explică (pentru Shattered):

Stiu ca gresesc si eu dar THEY DONT NEED TO REMIND ME EVERYDAY IM NOT GOOD ENOUGH. I DONT NEED THEM TO MAKE ME FEEL LIKE SHIT. pur si simplu tac si ascult. nu mai suport.