| IlyncaFio a întrebat:

Hey, care e diferenta dintre pix si stilou. Sunt curioasa

5 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Stiloul - are peniţă, şi în el poţi introduce doar rezerve cu cerneală albastră/roşie etc. pentru a scrie. Unele stilouri sunt altfel fabricate. Pe unele le bagi în călimară pentru a "suge" cerneala. Cerneala se şterge cu picul.

Pixul - eh... Există pix cu pastă şi pix cu gel, uneori cu sclipici şi miros de fructe (ananas, fructe de pădure, struguri, citrice etc.). În librării/hipermarkete găseşti şi ditamai setul de pixuri colorate, d-alea cu gel, sclipici şi miros (eu chiar azi mi-am luat d-alea, dar doar 6 culori [gri, roşu, violet, verde, portocaliu, albastru] laughing ). Pixul nu se şterge (mă refer de pe foaie), îl doar poţi acoperi cu o pastă albă corectoare.

| Nanami利 a răspuns:

Pai.pixul e cu pasta sau gel iar stilul e cu cerneala.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Stiloul are peniță, pixul nu. Stiloul scrie cu cerneală, pixul cu pastă sau cu gel. Stiloul se poate șterge, cu picul, pixul nu, decât dacă e ceva în genul pixurilor Frixion sau Phantom.

| IlyncaFio explică:

Nu, nu am pus intrebarea sa rad de voui. Radeam de mine ca nu stiam acets lucru si mereu am vrut sa stiu. happy

| Mamasita22222 a răspuns:

Ai pus intrebarea sa razi de noi sau ce? laughing)