| CatalinaMoon a întrebat:

Care este diferenta dintre stilou si pix?

Răspuns Câştigător
| RoseOfTheFire a răspuns:

Stiloul trebuie sa il incarci cu cerneala mai mereu si il poti folosi mai mult timp pe cand pixul daca i se termina pasta il arunci.

13 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Serios?!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu obișnuiesc să folosesc stiloul, care e nelipsit din geanta mea. Dar nu mă opun nici folosirii pixului ( mă opun noii tehnologii, tastaturii, care ne face să uităm ce înseamnă scrisul de mână, care era mult mai cald si transmitea mult mai multe despre "eu"-ul tău personal)
În trecut se zicea că pixul încurajează scrisul urât (însă niciodată n-am înteles cum s-a ajuns la concluzia asta; pentru că de lăsat urme poate lăsa atât pixul, cât și stiloul, în functie de calitatea lor).

Răspuns utilizator avertizat
| TechnoCocktail a răspuns:

Stiloul are penita si pixul nu.
Stiloul are rezerva si pixul nu.

Merit o fundawinking

| IngerG a răspuns:

Pixul are deja mina, la stilou trebuie sa il incarci cu cerneala.

| NicoNicolletta a răspuns:

Dupa parerea me a, stiloul scrie mult mai suptire doarece are acea penita cu varf ascutit, pe cand pixul este un instrument de scris cu un varf nu foarte ascutit! Eu recomand stiloul!

| Lollo29 a răspuns:

Pai:Stiloul are cerneala!
Paitongueixul nu are cerneala!

| Pintea a răspuns:

Stiloul srie mai frumos! Mie asa mi se pare. Sti cum se zice:''Pixul strica scrisul''laughing

| Laawr a răspuns:

3 litere.

| Alexander_Covuliuc_1997 a răspuns:

Stiloul scrie cu patroane si le porti schimba. Pixul scrie cu tub de pasta si trebuie sa iti cumperi altu cand ii gata!
Fericit?

| Vivianaaa255 a răspuns:

Absurd!laughing
Un stilou este un instrument de scris care aplică cerneală pe o suprafață, de obicei hârtie.
Iar pixul, este un instrument care ''functioneaza'' cu pasta!laughing

| loveeoana a răspuns:

Pe bune? laughing

| WildCat2000 a răspuns:

Diferenta este ca pixul scrie cu pasta normala, pe cand stiloul scrie cu cerneala.Cu stiloul poti sa scrii mai frumos, sa faci literele mai frumoase, dar cu pixul iti aluneca putin mana si scrii mai urat. Sper ca raspunsul meu este destul de amplu!