| 사람 a întrebat:

Hey...:*Ce faceti? Am si eu nevoie de putin ajutor.happyPentru cei care au citit Morometii de Marin Preda am cateva intrebari:
1)Cum s-a imbolnavit Nicolae(fiul cel mik)?(stiu ca sa imbolnavit de la o capra sau ceva de genul dar cum si cum o chema pe aceata?
2)Cum o chema pe sotia lui Ilie Moromete?
3)Cum se termina cartea?
si
4)Cum se termina cartea happy?

Răspuns Câştigător
| Pixel2009 a răspuns:

Îţi pot răspunde la primele 2 întrebări :
1.Niculae s`a îmbolnăvit " de friguri " aşa spune autorul. Eu una cred că e ceva asemănător cu o răceală pentru că autorul descrie că a stat mult în pat, nu ştiu nimic de nicio capră ( dacă te referi la Bisisica, ea era o oaie după care trebuia să alerge mult Niculae când ducea turma la păscut )
2.pe soţia lui Ilie Moromete o chema Catrina Moromete
Încă citesc al doilea volum deci nu ştiu cum se termină, ai putea căuta pe net o povestire şi afli de acolo.

1 răspuns:
| Frumuzache_Gabriel_1998 a răspuns:

Nevasta: Catinca
romanul se termina cand moromete si niculaie pleaca la scoala