| coopilluu a întrebat:

Hey! Imi poate explica cineva ce inseamna un skinhead? Ca am tot auzit de ei

Răspuns Câştigător
| anduta160 a răspuns:

Subcultura "Skinheads" este un fel de combinaţie a altor două subculturi, "Rude Boys" şi "The Mods". "Rude Boys" erau tinerii de culoare care ascultau muzică jamaicană (reggae, ska şi rocksteady). "The Mods" erau tineri englezi, pasionaţi de scutere. Cele două subculturi au fuzionat în condiţiile unui aflux de emigranţi jamaicani în Anglia anilor '60.

Primii skinheads şi-au făcut apariţia începând din 1967, dar, conform enciclopediilor de specialitate, 1969 este confirmat drept anul afirmării acestei subculturi. Tinerii rebeli şi-au spus "69 skinheads" sau "the spirit of 69". Au adoptat muzica ska şi reggae şi vestimentaţia "Mods".

La acea vreme, majoritatea tinerilor englezi skinheads proveneau din mediile muncitoreşti. Această tendinţă s-a menţinut până în 1974. A fi skinhead era perceput drept un mod de viaţă. Grupul de skinheads însemna o a doua familie, fidelitate faţă de valorile proprii şi un cod de onoare inspirat de la marinari, care erau numiţi "skinheads" în al Doilea Război Mondial. Skinheads - tineri cu "capetele rase" şi cizme de piele - şi-au făcut apariţia pe străzi în atitudini provocatoare şi de intimidare.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat