| Biana2006 a întrebat:

Hey in luna martie 2018 mi-a venit pentru prima data ciclul a doua zi de dimineata nu mi-a mai venit.Nici acum nu mi-a venit, dar am un lichid galbui pe lenjerie.Se apropie sa imi vina ciclul.Si mai tot tipul am dureri de burtica si de spate.
Ma puteti ajuta va rog!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scurgerile vaginale sunt perfect normale la pubertate, semn ca organele sexuale au inceput sa functioneze.
Aceste scurgeri sunt mai abundente in anumite perioade ale lunii si mai putin abundente in altele.
Va trebuii sa ai grija de igiena locala, facand zilnic dus si spalandu-ti bine, cu apa si sapun, zona intima.
Chilotul se schimba zilnic, la nevoie de 2 ori pe zi.
Ciclul menstrual isi va face aparitia curand.
In primul an, este normal sa apara la intervale mari de timp, saptamani sau chiar luni, pana se regleaza.
Durerile de burtica pot fii si de la altceva, nu doar de la menstra.
De exemplu: daca burtica doare in jurul buricului, este semn ca ai paraziti intestinali (viermi) si atunci, este indicat sa faci o deparatizare, sa scapi de ei.
Daca burtica doare mai mult in dreapta si spre incheitura piciorului, atunci poti sa ai apendicita, fiind indicat sa mergi la medic, pentru consultatie si eventual operatie.
Daca burtica doare deasupra buricului, atunci este vorba de dureri de stomac, probabil de la o gastrita, sau de la aciditatea din stomac, provocata de anumite mancaruri sau bauturi gazoase.
Daca burtica doare jos, chiar deasupra pubisului, atunci sunt dureri ovariene si pot fii de la venirea ciclului menstrual sau alte afectiuni ale ovarelor.
In acest caz, este bine sa fii atenta si pregatita cu tampoane, ca in caz de-ti vine, sa nu te patezi.
Ia un paracetamol cand doare burtica asa, ori pune o compresa cu otet pe burtica (o batista sau un prosopel mic, imbibat in otet).