| Marah015 a întrebat:

Hey...Înainte sa fac poate o greșeală am nevoie de o părere, căci singură vad ca nu pot lua decizia asta. As vrea sa vorbesc cu fostul meu iubit. A trecut ceva timp, si este o poveste lungă. Inca il mai iubesc iar partea "tare" este ca suntem colegi. Deja simt ca cedez, stiu care imi sunt limitele si știu ca in momentul de față asta este limita mea. Se uita la mine mai mereu, nu știu ce sa cred dar in ultima perioadă a început sa se apropie de mine. Asa ca va rog, mi.ar fi de mare folos un sfat, o îndrumare. Absolut nimeni nu ma înțelege, nici măcar prietenii...sentimentele mele au ramas la fel de puternice pentru el.
Vreau răspunsuri serioase, de la persoane care au avut experienta, daca se poate.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti pe altcineva si uita de fostul!
Daca relatia nu a mers intre voi, insemna ca nu sunteti compatibili si nu merita sa incerci sa inozi ceva ce s-a rupt, ca-i pierdere de timp si de nervi.

| danay72 a răspuns:

Comunicarea sincera și deschisa cu el te poate ajuta. Când vorbești cu el, aplica sfatul tot ce vreți sa va faca vouă oamenii, faceti-le și voi la fel. Dar vorbeste cu el doar dacă ști ca e o persoana care nu si-ar bate joc de tine. Dacă e asa, mai bine stai liniștită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o greșeală colosală să vorbești cu el.
După ce o să vă certați, iar ai nevoie de timp, iar ajungi aici.
Și asta ți-o spun din experiență, doar că nu i-am dat eu mesaj prima dată. Regret atât de tare, că dacă m-aș fi oprit atunci, până acum treceam complet peste. Însă nici nu m-aș fi potolit dacă nu încercam.
Oricum, vine vacanța de vară, iar în timpul ăsta să îl tot uiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat. Am simtit nevoia de a vorbi cu fostul mereu si ma simteam goala pe dinauntru. Imi aminteam mereu de ce faceam impreuna si despre ce lucruri frumoasa vorbeam. In timp insa am reusit sa ma controlez sa nu ii mai trimit mesaje sa nu mai vorbesc cu el si am ajuns sa il tratez ca un prieten. El a observat asta si mi-a zis ca ma iubeste. Nu i-am raspuns desi tot mai simteam ceva pentru el chiar daca nu la fel de puternic. Mi-am dat seama ca el nu ma iubea chiar asa tare si am facut bine cand l-am refuzat deoarece a doua zi la scoala el se dadea la alta fata(o cu.a de la noi din clasa). Cand m-a vazut nici nu m-a salutat si m-a ignorat intreaga zi. Si acum ma ignora desi eu vreau sa fim prieteni. Oricum el incearca sa ma uite si poate vom fi prieteni dupa ce trece si el peste.

Sfatul meu este sa NU faci tu primul pas si sa nu il contactezi. Doar comporta-te cu el ca si cu oricare alt baiat si fa in asa fel incat si el sa vada asta. Daca tine la tine cu adevarat te va intreba daca vrei sa fii cu el si tu vei fi singura care va sti cu adevarat daca intentiile sunt bune si de lunga durata. Eu am avut dreptate cu privire la fostul meu desi am fost dezamagita ma simt mandra ca nu am cedat si nu l-am lasat sa isi mai bata joc de mine. Iti urez mult succes si ai multa grija. Nu il lasa sa se joace cu inima ta si fa ce simti desi eu zic sa il lasi pe el sa vina daca are de venit. Pupici!

| SilviaPunct a răspuns:

Parerea mea personala este sa stai linistita si sa iti umpli timpul cu ceva (iesi cu prietenii, fa un sport, jucati tenis). Lasa-l pe el sa faca primul pas daca e; daca nu, nu.

| Marah015 explică:

Multumesc mult! O sa țin cont de toate sfaturile, chiar daca imi este greu, nici nu știu cum sa ma exprim in cuvinte. Este timid de felul lui si ma gândeam ca poate vrem sa vorbim dar nu stim cum.el neavând nici macar o iubită in perioada asta de dupa despărtire.Dar da, ma abțin si sper la cineva mai bun.