| lillyxoxo a întrebat:

Hey! Ma numesc Raisa! Ce prescurtari de nume sau porecle as putea avea?

Răspuns Câştigător
| Pisycutza_Sorina_1994 a răspuns:

Ricu,raisica,isa,pysy,rai,ruky,isuca.
Stiu asta deoarece si eu ma numesc Raisa dar mie imi spun colegii pisi.
FUNDA?

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Ray, Ris, Roa, Rhea. Nu ştiu altele, sorry!

| corolav a răspuns:

Nu ştiu cine a lansat această nouă conotaţie a cuvîntului "poreclă"dar
rău s-a mai perpetuat şi cei ce-l folosesc nu caută într-un dicţionar să-i afle sensul.
Conform DEX "poreclă" = supranume, dat de obicei în bătaie de joc, unei persoane, mai ales în legătură cu o trăsătură caracteristică a aspectului său exterior, a psihicului său sau al activităţii sale.
De ex: "cocoşatul ", " chioara", " bîlbîitul", "neroada", " proasta satului", "zăpăcitul", " gură - mare", "ghebosul ", "gheban", "hodorogul", "Gură spartă", " gură bogată", "ologul", " trei nasuri", "mînă mică"," telectualu", " joacă bine", " trenchea - flenchea", " Caţa", " dămăroaia", " bolovan", "cotonog", "linge - blide", "Simon tocană", " marafet", " ţaţa leanca", "manglitorul", " naşparliul", "pripon", " castravete", "ţugui","pitpalac", "corcitul", "sugativă" etc, etc.
De ce nu vreţi să înţelegeţi acest lucru şi persistaţi în a-i găsi o conotaţie pozitivă, înfloritoare, pentru că nu poate fi aşa?

| Bilan_Cornelia_Gina_1982 a răspuns:

Ma numesc cornelia gina si as vrea si eu o prescurtare de nume