| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Ma puteti ajuta la un exercitiu la mate?crying va roooog mult de tot puppy dog eyes

Intr`un cos sunt nuci. Daca nucile se impart in mod egal unui grup de 5 copii, atunci raman in cos 4 nuci. Daca nucile se impart in mod egal unui grup de 8 copii, atunci raman 7 nuci in cos.
a. Verificati daca in cos pot fi 79 de nuci.
b. Care poate fi cel mai mic nr. de nuci din cos, inainte ca acestea sa fie impartite copiilor?

P. S: Nu este tema (am intrat deja in vacanta). Am gasit problema la un sb pentru examenul de maine. Eu am incercat s`o fac dar imi da un rezultat total aiurea (6 nuci >:" ).

Dau voturi si funda!happy

Răspuns Câştigător
| Lady.Love a răspuns:

A) Da, pot fi 79.
79:5=15 rest 4
79:8=9 rest 7
deci e corect
b) nr cel mai mic este 39

Mult succes maine!