| RecycleBin a întrebat:

Cum se rezolva exercitiile de genul asta?
Într-o pungă sunt bomboane. Dacă bomboanele se împart în mod egal unui grup de 4 copii, atunci rămân în
pungă 3 bomboane. Dacă bomboanele se împart în mod egal unui grup de 7 copii, atunci rămân în pungă 6 bomboane.
a) Verificaţi dacă în pungă pot fi 55 de bomboane.
b) Care poate fi cel mai mic număr de bomboane din pungă, înainte ca acestea să fie împărţite copiilor?
ajutati-ma putin.nu e tema la mate ca am terminat cu matematica, dara macar sa vad un pic cum se rezolva.va rog.mersi!

2 răspunsuri:
| Deyaa2 a răspuns:

Am incercat sa-ti scriu rezolvarea dar nu ma lasa sa raspund. zice sa editez raspunsul.happy mai bine da-mi id tau.

| Allexia14 a răspuns:

A)55:4=13 rest 3
55:7=7 rest 6
deci da, pot fi 55 de bomboane in punga