| Elena19Elena a întrebat:

Hey! Stiu ca unora aceasta intrebare o sa li se para cu o doza de rasism, dar nu este asa. Voua vi se pare ca rromi sunt defavorizati? Mie sincer, mi se pare ca romanii sunt cei nedreptatiti in aceasta tara! De ce? Pai...
1. Daca un om spune ca nu vrea sa aiba de aface cu un tigan,toti sar in sus,ca ce e diferenta asta intre rase,ca e "rrom" si nu "tigan". Da atunci cand un tigan spune ca nu vrea sa aiba de aface cu un "roman spalacit"? atunci, de!, nu mai sare nimeni.
2. Ajutoarele sociale! Da,ajutoarele alea platite pe banii nostri din impozite! bani care ar putea fi folositi pentru a ne crea o tara mai buna, mai frumoasa! Pentru prosperitate, pensii! Ei bine banii aia pe care tu ii muncesti ajung la o tiganca cu 12 purandei (ca, de asa se fac copiii la metru, fara sa ai cu ce sa-i cresti). Copiii nostri ai "romanilor spalaciti" nu primesc nici 50 de lei alocatie la scoala.Iar un purandel de ala primeste vreo 500lei. Unde e dreptatea? Sa nu mai spun de bani dati lor in campani electorale, de sarbatori, etc...

Nu e vorba de rasism aici! Eu va cer sa deschideti ochii! Cum e posibil?! E tara noastra nu a lor.Noi nu suntem tratati nici macar egal cu ei, desi noi suntem majoritatea.Majoritatea a ajuns tratata mult mai rau decat minoritatea!

Cine vi se pare defavorizat in aceasta tara? Va place unde se duc banii vostri? Va plece felul in care sunteti tratati? Ei au voie sa va faca "romani spalaciti", dar voi "tigani" n-aveti voie ca e rasism, si se pedepseste! Daca ei vor sa fie tratati "egali"(deja sunt "cam prea egali") sa renunte la alocatiile si toate beficiile primite si sa se poarte ca atare in societate si vor fi tratati ca atare.

3 răspunsuri:
| HolyPotato a răspuns:

Eu nici măcar nu înțeleg denumirea de "rromi" și nu "țigani". Nu suntem același popor, iar străinii ajung să devalorizeze România din cauza proastelor exemple de țigani de peste graniță.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Pe langa toate *veniturile* mai si cersesc k aici la mine langa oras isi au iei resedinta sa vezi ce palate!
Nu e vorba de rasism aici! Eu cel putin nu-i suport deloc sunt niste nespalati care cersesc de la ce saraci, au stricat reputatia romaniei.
Cand vb cu cineva din Italia si spui ca esti roman incep sa faca misto sa spuna ca esti tingan ca furi k traim in corturi etc.

| yneedlove a răspuns:

Sa le faca acte de tigani si nu de Romania ...sau rromi... nu sunt rasist, dar m-am saturat peste tot unde am mers, cand lumea a auzit c sunt ROMAN sa fiu direct catalogat TIGAN!