| Elena19Elena a întrebat:

Hey!! Stiu ca unora aceasta intrebare o sa li se para cu o doza de rasism, dar nu este asa. Voua vi se pare ca rromi sunt defavorizati? Mie sincer, mi se pare ca romanii sunt cei nedreptatiti in aceasta tara! De ce? Pai...
1. Daca un om spune ca nu vrea sa aiba de aface cu un tigan,toti sar in sus,ca ce e diferenta asta intre rase,ca e "rrom" si nu "tigan". Da atunci cand un tigan spune ca nu vrea sa aiba de aface cu un "roman spalacit"? atunci, de!, nu mai sare nimeni.
2. Ajutoarele sociale! Da,ajutoarele alea platite pe banii nostri din impozite! bani care ar putea fi folositi pentru a ne crea o tara mai buna, mai frumoasa! Pentru prosperitate, pensii! Ei bine banii aia pe care tu ii muncesti ajung la o tiganca cu 12 purandei (ca, de asa se fac copiii la metru, fara sa ai cu ce sa-i cresti). Copiii nostri ai "romanilor spalaciti" nu primesc nici 50 de lei alocatie la scoala.Iar un purandel de ala primeste vreo 500lei. Unde e dreptatea? Sa nu mai spun de bani dati lor in campani electorale, de sarbatori, etc...

Nu e vorba de rasism aici! Eu va cer sa deschideti ochii! Cum e posibil?! E tara noastra nu a lor.Noi nu suntem tratati nici macar egal cu ei, desi noi suntem majoritatea.Majoritatea a ajuns tratata mult mai rau decat minoritatea!

Cine vi se pare defavorizat in aceasta tara? Va place unde se duc banii vostri? Va plece felul in care sunteti tratati? Ei au voie sa va faca "romani spalaciti", dar voi "tigani" n-aveti voie ca e rasism, si se pedepseste! Daca ei vor sa fie tratati "egali"(deja sunt "cam prea egali") sa renunte la alocatiile si toate beficiile primite si sa se poarte ca atare in societate si vor fi tratati ca atare.

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu stau sa scriu aici ca tampitu' ca oricum mi se pun eticheta de nebun rasist dupa primele 10 randuri.Doar atat scriu:

Astia trebuie gazati si arsi(parerea mea).

Nu stiu decat cum sa arate ca ei sunt sefii si ca pot sa faca misto de cine vor ei.

| al3xander a răspuns:

Pai nu sunt defavorizati. la televizor vedem tot felul de stiri cu ei ca s-a casatorit mercedesa cu portughezul si au venit cu zeci de masini smechere dintre care cea mai jaf era un BMW X5 si in rest numai ferrari sau mai stiu eu ce alte marci. nu stiu daca mi se pare normal ca ei sa arunce cu mii de euro in unii care le canta, adica sa fim seriosi ei daca ar munci banii aia nu i-ar arunca asa de-aiurea pe orice. sa ne uitam la nunta asta http://www.youtube.com/watch?v=6zC4si8-IiA
mie mi se pare ca noi suntem o minoritate si ei sunt smecherii in tara asta, e tara lor. nu sunt rasist insa cand un analfabet care nu are nici buletin, dar conduce ferrari si arunca mii de euro in lautari zice ca e defavorizat mie imi vine sa disper. nu e logic ca nu e in regula ceva? lista cu video-uri poate continua cu reportajul asta http://www.youtube.com/watch?v=nunmJohopvE
PS: in toata viata mea am intalnit doar o familie de rromi cinstiti, la casa lor care munceau corect si se comportau ca orice oameni civilizati si nu aruncau cu mii de euro in lautari la nunti tiganesti sau conduceau ferrari.

| Mikhtarian a răspuns:

De apreciat; Ei sar unii pentru altii,si cand se bat intre ei si cu altii.
Unul pentru toti,si toti pentru unul.
In rest,ca si caractere sunt de prisos.
Sunt si tigani care au bun simt,si sunt de apreciat si respectat,doar aceia sunt luati drept exemplu,asta e tigan si e medic,da-l afara!
E din cauza noastra ca s-a ajuns asa, de ce n-am avut sange in instalatie, cum s-a intamplat in timpul lui Ceausescu? Si cica avem sange latin.
Vai de tara noastra, frumoasa, trist.

| johnyxus a răspuns:

Sincer eu sunt de parere ca ar trebui sa dispara toti tiganii cu mici exceptii,in primul rand felul in care se poarta, vorbesc, injura, cersesc, ne fac tara de ras.