| anonim_4396 a întrebat:

Buna :*

Stiu ca e plin TPU de intrebari de genul acesta, dar totusi am o mare problema. Inca nu stiu la ce liceu sa intru :-s. Sunt sigura ca vreau la uman. dar ce sa aleg intre filologie si stiinte sociale? stiu ca sunt asemanatoare. vorbesc engleza destul de bine [nu am dat examenul de bilingv, si acum regret putin] si as vrea sa mai invat germana. Ce parere aveti? care profil este mai usor. si daca ati putea sa-mi spuneti pe ce materii se axeaseaza aceste profile.
[dau fundita]

Va pup :*

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa alegi profilul in functie de studiile superioare pe care vrei sa le urmezi, te va ajuta la admiterea in facultate. Numai bine!

| ShutUpAndSmile a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale. Poi o sa faci 2 ore de logica in clasa a 9a, o sa si dai teza la logica, la engleza, romana, istorie/geografie. Biologie, fizica si chimie nu vei mai face din clasa a 11a. La filo e destul de asemanator, dar eu nu prea sunt adepta acestui profil. tongue Crede-ma regret din tot sufletul ca nu m-am dus la mate-info.

| IFight4you a răspuns:

Buna. si eu sunt la stiinte sociale, si cred ca ar trebui sa mergi si tu tot aici. din cate stiu eu la filologie dai teza din latina(nu stiu sigur dar asa am auzit) ce pot sa iti spun e ca la stiinte sociale vei da bacul la istorie( doar istorie de cls a12a), romana, engleza si logica sau psihologie( aici e la alegere, ai de ales dintre mai multe), nu te stresezi foarte tare cu invatatul deoarece aici nu ai ce sa inveti, trebuie sa le intelegi, iar de aici poti sa dai foarte usor la drept politie etc... sfatul meu e sa dai la stiinte sociale. bafta in continuarehappy