| InoTkd95 a întrebat:

Hey. Sunt intr-o mica CRIZA!crying Cei care stiti intrebarea mea cu nota mica la franceza aveti idee cei care nu stiti va spun acum. Acum o saptamana am luat un 6 la franceza, iar mama a zis ca daca nu reusesc sa imi indrept nota pana vinerea asta ca nu mai merg la nici un campionat! ( 3-5 decembrie 2010) eu cred ca atunci a spus-o la nervi. Dar acum a mai aparut ceva, saptamana trecuta am dat un test si nu cred ca am facut totul foarte bine( ideea e ca ne-a predat lectia intr. o zi si a doua zi ne-a dat test si nici nu facusem exercitii dar in sfarsit) si s-ar putea sa nu iau o nota foarte buna si pe deasupra ni le mai trece si in catalog. Testele ni le aduce maine si daca iau cine stie ce nota sigur nu mai merg. Dar problema mai e ca s-a modificat o chestie si am ajuns la Lotul national de taekwondo al Romaniei si trebuie neaparat sa ma prezint la campionatul asta altfel imi da suspendare pe termen nelimitat. Mi-e frica ca mama sa nu inteleaga ca e important campionatul asta pentru mine mai ales ca acum sunt la lot. Voi ce credeti, AM vreo sansa? Credeti ca profa a procedat corect cu testul asta? Merita sa ni le treaca, mai ales ca o parte din clasa a facut o varza?[ Mentionez ca am numai note bune la celelalte materii numai la franceza o dau mereu in bara si sunt clasa a 8-a] Multumesc! Astept parerile voastre.

4 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Bineînţeles că nu e drept să-ţi dea test doar de aia că aşa i se scoală, dar nu e vina ei că tu ai luat 6, şi nici a mamei tale că e supărată. Dar oricum, să ajungi în lotul naţional, este o şansă extraordinară, aşa că dă-l în colo de 6. Lămureşte problema cu mama ta în caz că vei lua notă mică şi la celălalt test, ar trebui să înţeleagă cât de important e pentru tine acest campionat happy
Şi da, de ce i-ai zice de notă înainte de campionat? Spune-i după, are ceva? tongue În plus, franceza nu e o materie prea importantă, nu ştiu de ce toţi vor să aibă 10 pe linie O. o

| AaBb a răspuns:

Eu consider corecta examinarea a 2 -a zi a cunostiintelor. In schimb, nu inteleg atitudinea mamei tale. Nu doar ca te priveaza de a excela intr-un anumit domeniu ( Taekwondo ), ci si de placerea de a invata franceza. Trebuie sa porti o discutie serioasa cu ea. Nu ai cum sa reusesti in viata daca nu-ti urmezi visele. Nu are sens sa faci ceva, daca nu-ti place.

Cicero spunea astfel: Talentul fara educatie a atins de mai multe ori gloria decat educatia fara talent. happy

| Dianka_4924 a răspuns:

Nustiu ce sa zic, paai, dupa parerea mea profa nu a facut chiar bine=\dar daca mamika ta nu va afla de nota de la test? Si i-o zici dupa campionat?:dnu stiu, oricum cred ca te va intelege, spune-i ca daca nu te lasa sa mergi iti va strica viata(zi si tu asa)poate totusi te va intelege ca e omwinking

| relu1234567891011 a răspuns:

Si eu sunt a-3-a si facem franceza despre ce e vorba si ok bafta succes si maiales stiu cum e la un campionat eu zic sa ei op nota buna si sa ai noroc