| Zanisoara a întrebat:

am 14 ani,prietenele mele mai beau pe la ocazii, in special o prietena de-a mea de 15, e la liceu, eu in a 8-a,si bea de toate,wisky,tequila, bere, la ocazii vrea sa se imbete intentionat.Ma rog...prietenele mele le plac bauturile astea,nu sunt alcolice,doar la petreceri.Da mie nu imi plac deloc,am incercat da sunt amare,si cum sa iti placa ceva amar? Da vad ca toti beau, si eu nu, da nu vreau ca nu imi place gustul lor.Ce sa fac? Sa beau chiar daca nu imi place? Toti beau...eu nu sad nu stiu ce sa fac

7 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Bea doar o bere, aia nu este asa amara si cand o bei nu te gandi ca e amara, gandeste-te ca e suc sau apa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa bei la 14 ani? exista suc si apa pentru varsta voastra, daca vezi ca unii fac tampenii nu e nevoie sa faci si tu ca ei

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| christos1234 a răspuns:

Invata sa spui NU faci doar ce vrei tu nu esti obligata, ai de ales intre ratiune si prostie, daca alegi sa spui da vei ajunge in coma alcoolica deoarece nimeni nu te va putea opri, un prieten bun nu te-ar obliga sa bei sau sa faci ceva rau, ingrijesteti corpul ca nu ai 2. Cauta oameni seriosi in anturajul tau...

| Ciumpi35 a răspuns:

Faci ce vrei. Nu-ti place, nu bei. Bea suc, apa. Nu trebuie sa mergi odata cu turma. Fii tu aia altfel din grupul tau, aia cu capul pe umeri. Scuzati cacofonia.

| miuuuuxd a răspuns:

Daca nu iti plac nu te poti forta sa le bei. De ce nu iti iei un cocktail non alcholic, sunt colorate si dulci, unii nici nu isi dau seama ca nu bei tarie.

| KiLLiLL a răspuns:

Daca nu vrei nu bea.Eu am 16 si nu am baut niciodata si nici nu intentionez love struck.Decat sa fiu dependent toata viata de prostiile alea si sa dau bani pe ceva care ii face rau organismului mai bine mor. Asta e parerea mea, dar tu decizi.