| georgiana_4713 a întrebat:

am nevoie de ajutor imi trebuie o sceneta de 8 persoane pentru elevi de liceu ceva amuzant... astept rasp dau funda :*happy

4 răspunsuri:
| Hilde a răspuns:

O sceneta compusa originala sau de la o opera? daca este de opera iti recomand pe cele lui Ion Luca Caragiale! Specifica te rog ce fel de sceneta, cate replici?

| georgiana_4713 explică (pentru Hilde):

Originala..si nu foarte lunga scenetahappy

| Hilde a răspuns:

Sau iti dau o idee : TEMA: TIPUL ELEVULUI INTARZIAT : Doamna profesoara sta la catedra (neaparat sa fie un baiat!): Primul elev este tipul elevului cuminte(care are notele cele mai mari). Toate cele 6 tipuri de elevi vor sta in afara clasei iar pe rand sa intre pe usa. Primul elev, cel CUMINTE sickBuna ziua dna profesoara! Imi permiteti sa deranjez? Profesoara sickDa, te rog intra, intra!(cu o voce mai pitigaiata). Elevul CUMINTE se aseaza in prima banca. Intra acum cel de al 2-lea, elevul timid(bate intai la usa, nu intra) Profesoara striga:-Daaaa! Cine e? Se mai asteapta 5 secunde iar apoi bate din nou si intra doar cu un colt de fata:-Ma scuza-ti ca am intarziat ăm. (face o pauza de vorbire) Profesoara:Intri sau stai in uşă? Elevul TIMID se aseaza si multumeste. Bate la usa elevul macho, deschide usasadintai saluta clasa) Ciao la toti, aa apropo ma scuza-ti ca am intarziat, ma dor picioarele de la alergat(gafaind putin), pot intra? Profa:-Puteai sa formulezi mai frumos, dar fie, ia loc odata ca ocupi spatiul aici! Bate la usa al 4-lea elev,elevul tehnologizat,cu cateva telefoane in mana iar cu unul la ureche,vorbind cateva secunde cand intra in clasa la telefon: -Hai ca am ajuns in clasa,te sun imediat, pa pa! Profesoara spune: Ai intarziat, iesi afara! Elevul :-Pai mi-am uitat telefonul acasa si am uitat sa o sun pe buna` care nu gasea un nr de telefon, scuze, pot intra? Profa: -Data viitoare sa gasesti o alta scuza, ca doar buna`ta nu te suna cand esti la scoala, ia loc! Bate la usa al 5-lea elev, elevul nesimţit care nu bate la uşă, ci o deschide cu piciorul şi spune:-Aoleo, n-am ştiut ca sunteţi in clasă profa`, pot sa stau jos? Profesoara isi da jos ochelarii si spune elevului: -Ce a fost cu intrarea asta, era sa rupi usa mai golanu-le! sti sa zbori cumva si eu nu stiu? Elevul: Hai lasati-ma cu intrebarile astea, lasati-ma odata sa stau jos ca nu mai pot. Profesoara:-Nesimtitu-le iesi odata din clasa, daca nu ma duc la director! Elevul iese dupa care dupa 2 secunde bate la usa si intra : -Doamna, haide-ti va rog ca imi e frig.si... (face o pauza in vorbire) iar profesoara se baga peste el:-Mai (nume) ti-am zis sa stai afara, tu chiar esti nesimtit? Daca intri iti dau lucrare sau te ascult! elevul intra, ia loc in banca iar dupa o secunda, suna clopotelul de pauza!

Nu stiu cat de amuzanta este, dar eu si clasa mea am jucat o asa piesa si a iesit bine big grin