| Deea737 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi... Am o relatie foarte foarte rece cu fratele meu, si cateodata am senzatia ca si-ar fi dorit ca eu sa nu fi fost sora lui... El este mai mare ca mine, si ultima data cand am simtit afectiune din partea lui a fost cand aveam 5 ani ( acum am 14 si el 18 ). Forbesc cu el o data pe luna, chiar daca in weekend este mereu acasa. Stiu ca a fost cu o fata impreuna, iar cand a venit acasa a fost foarte nervos ( cred ca s-au despartit ). Ca sa ajunc la bucaterie trebuie sa trec prin camera lui s-au sa ocolesc toata casa. Si azi am batut la usa si l-am intrebat daca pot sa trec si a spus ca da, si dupa a vrut sa vina mama la mine in camera iar el i-a sp sa nu mai trec eu pe la el prin camera, si asta a sp atat de tare in cat l-am auzit si eu. Stiu ca vrea intimitate, dar din moment ce am batut la usa si am asteptat sa zica ca pot sa intru, nu vad de ce s-ar supara... Cateodat chiar vreau sa ma tai doar ca sa scape de mn... stiu ca am scris mult sad dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Iti propun sa schimbati camerele.Astfel nu il vei mai deranja in intimitatea lui. La aceasta varsta este cam greu sa-i schimbi firea si personalitatea.Iar tu ai face bine sa nu te apuci sa faci prostii, ce ai realiza daca te-ai cioparti, mutila? Sper sa fii o fata rationala.Am inteles ca va intalniti foarte rar doar in weekend, deci chiar ai putea rezista sa te "deranjeze" foarte rar prin trecerile lui ocazionale pe la tine prin cameara, dar din moment ce se poate ajunge in camera lui fara sa te mai deranjeze sunt convins ca ar acepta sa faca acel ocol de care ai pomenit.Ar fi o solutie practica si usor realizabila.Iti doresc numai bine.

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Adolescenta e o perioada foarte grea din viata adolescentilor/parintilor de adolescenti.Treci prin multe lucruri neprevazute, inca mai mi amintesc fumurile care le aveam in cap la varsta aia, inca ma simt jenat de cate le-am zis alor mei.Asta e, acum a trecut happy Rezista, vei trece peste incearca sa il iei usor, daca nu vrea ignora-l

| AlleSss a răspuns:

Bună. Poate a trecut şi el printr-o perioadă mai grea şi este normal să reacţioneze aşa,plus că la vârsta sa are destul de multe probleme, bănuiesc. Încearcă să comunici cu el, chiar dacă nu-i convine. Spune-i lui ceea ce simţi, chiar şi mamei tale, dacă te ajută şi te simţi mai bine vorbind cu ea. Cea mai bună soluţie este să mergi la el şi să îl rogi frumos să te asculte şi spui ceea ce ai de zis. După se va schimba

| T0T a răspuns:

Mai bine ar trebui să porți o discuție foarte deschisă și serioasă cu el pe tema asta. Ar trebui să îi spui cum te face să te simți această relație rece pe care o ai cu el și să reușești să îl faci să coenștientizeze că totuși sunteți frați și ar trebui să vă fiți alături întotdeauna și mult mai apropiați.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. suna la www.telefonulcopilului.ro ca acolo gasesti persoane cu experienta in cazuri asemanatoare care sa te ajute.