| tinapapujik a întrebat:

am nevoie urgenta de ajutor.Am in clasa un baiat care nu se opreste niciodata, nu are limite, ne injura, vorbeste foarte urat cu mine si celelalte fete, impreuna cu colegele mele am decis sal ducem la politie. Dar nu stim ce drepturi ne incalca, neati putea ajuta? va rugam ne am saturat sa ne pipaie sa nu ne lase in pace e un obsedat, ajutatine va rugam, spunetine drepturile pe care ni le incalca. Multumesc anticipat. Funda garantat

Răspuns Câştigător
| kidutzq a răspuns:

Ai vrut sa scrii 1000 lei. Da este riscul asta ca parintele sa primeasca amenda si el, dar eu unu asa as proceda. Dar varianta cea mai buna tot aia legala este. Eu zic asa : unul dintre parintii tai sa scrie o reclamatie impotriva lui si sa o trimita ori prin posta ori sa o duca personal la Parchetul de pe langa judecatoria municipiului unde aveti domiciliul. Ei vor stabili incadrarea juridica pentru fapta lui, i se va deschide dosar penal, dar dat fiind faptul ca e minor nu va raspunde penal, in schimb parintii lui vor primi amenda prin parchet pentru nesupravegherea minorului aflat in grija. si in felul asta poate ii va da tata-so o bataie sa se potoleasca.

8 răspunsuri:
| LolNope a răspuns:

Buna.
Intr-adevar,acel baiat este un nesimtit si ar trebui sa apelati la autoritati.
Insa politia pare putin exagerat,incat nu face nimic ilegal,nu v-a maltratat incat sa va faca vanatai,nu?
Ar trebui sa vorbiti cu dirigintele/diriginta,si daca aceasta nu va asculta sa vorbiti cu un alt profesor,cu directorul/directoarea.
Nu trebuie sa il lasati sa va trateze asa.
Insa daca este mai rau,daca va injura intr-un fel chiar ca de mahala, puteti merge la politie pentru obscenitate cred, dar este doar in cazuri exceptionale iar cei de pe la politia comunitara nu se prea baga.
Mai intai vorbiti cu un parinte, profesor iar daca situatia nu se remediaza incercati in cele din urma sa apelati la autoritati.
Bafta! happy

| tinapapujik explică (pentru LolNope):

Nici intr-un caz am fost de n ori la tata so si nimic e baiatu lu taticu pana cand ar sa intalneasca pe cineva ca el.Dar eu nu am timp sa astep atat

| MegaOmega a răspuns:

Calomnie...Hartuire fizica si verbala. Astea sunt regulile pe care le-a incalcat din ceea ce ai spus

| kidutzq a răspuns:

Mersul la politie va avea ca efect cel mai probabil o amenda pentru el, undeva la suma intre 100 si 500 lei. de asemenea trebuie sa anuntati si conducerea scolii. daca niciuna din variante nu are efect, anuntati-va parintii. ei vor sti mai bine decat voi ce trebuie facut. eu unu daca as avea o fata care sa-mi spuna ca un cretin ii face treburile astea, sincer in secunda doi l-as bate pana nu ar mai stii cum il cheama.

| tinapapujik explică (pentru kidutzq):

Pai tatal unei colege la batut si a primit 10000 de lei amenda ce e de facut? crezi cai pasa?

| tinapapujik explică (pentru kidutzq):

Nu aprimit 10 milioane vechi

| kidutzq a răspuns (pentru tinapapujik):

Exact asta am zis. tu ai scris 10000 ceea ce inseamna 100 milioane de lei vechi. dar nu asta conteaza. eu am inteles ce ai vrut sa spui. vorbeste cu tatal tau sau cu mama si spune-i sa faca ce ti-am zis in mesajul anterior. cu siguranta un dosar penal il va speria pe idiot.

| kidutzq a răspuns (pentru tinapapujik):

Ai vrut sa scrii 1000 lei. Da este riscul asta ca parintele sa primeasca amenda si el, dar eu unu asa as proceda. Dar varianta cea mai buna tot aia legala este. Eu zic asa : unul dintre parintii tai sa scrie o reclamatie impotriva lui si sa o trimita ori prin posta ori sa o duca personal la Parchetul de pe langa judecatoria municipiului unde aveti domiciliul. Ei vor stabili incadrarea juridica pentru fapta lui, i se va deschide dosar penal, dar dat fiind faptul ca e minor nu va raspunde penal, in schimb parintii lui vor primi amenda prin parchet pentru nesupravegherea minorului aflat in grija. si in felul asta poate ii va da tata-so o bataie sa se potoleasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Linistea publica,perversitate, agresare, tendinta de viol cam atat stiu, bafta