| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Am o dilemă despre UMF Cluj. Am fost la o profă care se ocupă cu subiectele de la admitere şi mi-a spus că trebuie să ştiu cartea de Biologie de la Corint pe de rost. Ideea e că nu vreau să critic sau să mă opun sistemului, dar mi se pare prea exagerat să ştiu cartea 100% adliteram. Adică nu mi se pare chiar imposibil şi dacă e, pot să o fac. Dar chiar nu pot schimba deloc cum e în carte chiar dacă folosesc sinonime contextuale identice. De exemplu: "să citeşti e bine" = "a citi e bine". E corect din punct de vedere gramatical şi practic au acelaşi sens. Nici măcar atât nu pot schimba? Sau ordinea unor idei într-o frază; de exemplu să încep cu sensibilitatea tactilă fină în loc de cea termică şi dureroasă, cum e în carte. Vă rog răspundeți-mi doar dacă ştiți sigur. Vă mulțumesc!

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Fii sigur că n-o să-ți dea la admitere mot-a-mot din carte. Informațiile din care vei avea grile se găsesc în carte, dar, repet, nu le găsești cuvânt cu cuvânt la examen, ci sub o altă formă. E unul dintre lucrurile care face diferența între candidați. Când îți spune să o știi cuvânt cu cuvânt, nu înseamnă să o înveți papagalicește, ci să o știi pe toată, DAR s-o și înțelegi, astfel încât o formulare ușor diferită să nu-ți pună probleme.

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Poți să te uiți pe grilele din anii trecuți să verifici.

| Lostlyric a răspuns:

Nu cred ca se referea la a sti Manualul pe de rost. Ci la faptul ca trebuie sa inveti toata materia din el. Nici un examen de admitere nu te pune sa folosesti cuvinte ad-literam. Este ilogic! Probabil a avut o greseala de exprimare.