| Baiatultrist1 a întrebat:

am o întrebare la care nu găsesc răspunsul, eu ma consider o persoana bună mereu ii ajut pe cei din jurul meu cu absolut tot ce au nevoie, le dau sfaturi când au nevoie sunt lângă ei mereu când au o greutate și din păcate totul mi se întoarce în rău ajung sa fiu bârfit pe la spate, unii ma vorbesc de rău altor persoane si profita de mine în orice circumstanță posibila, de ce eu ajut pe toată lumea și în schimb sunt luat de prost? Sper ca cineva știe sa răspundă la aceasta întrebare pentru ca eu încă nu am găsit răspunsul.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Greșeala este la tine. Nu că ești bun, ci că aștepți recompensă pentru asta. Nu mai aștepta, și vei fi fericit.

| Baiatultrist1 explică (pentru sadrian46):

Nu aștept recompensa doar vreau sa fiu tratat la fel cum ii tratez și eu pe cei din jurul meu, nici dumneavoastră nu cred ca var plăcea sa profite lumea de bunatatea dumneavoastră

| sadrian46 a răspuns (pentru Baiatultrist1):

Nici mie nu place, dar exact așa se întâmplă. Asta este realitatea acestei lumi. Ori o accepți, ori suferi.
Spui așa.
Vreau să fiu tratat într-un anume fel Când vrei asta, tu vrei să schimbi atitudinea acelor oameni. Mai învață un lucru. Tu nu îi poți schimba pe oameni. Este și asta o realitate dură.

| Nemessys a răspuns:

Îți recomand să citești cartea,, no more mr nice guy " ( o găsești gratis pe net dar e în engleza) sau în romana.,, gata cu baiatul bun". O sa îți deschidă ochii.

Dar dacă nu ai timp și chef sa citești, ok, ramai confuz în continuare și bafta sa o dai în extrema de băiat rece.

| seth2016 a răspuns:

Una e sa dai sfaturi si alta e sa vina cineva la tine sa ceara un sfat. Daca cei nu jurul tau nu apreciaza ajutorul probabil ca nu l-au cerut sau nu au nevoie de el.

Cand dai sfaturi te pui intr-o pozitie de superioritate fata de cineva. Cel vizat poate sa accepte asta si sa te aprecize, sau nu.

Poti sa incerci sa fii empatic. Adica sa incerci "sa te pui in papucii celuilalt", sa vezi lumea cu ochii lui. Poti face asta intelegand nevoile si emotiile sale. Cand esti empatic nu te pui intr-o pozitie de superioritate si transmiti implicit mesajul "te inteleg, sunt aici pentru tine".

Pentru dezvoltarea empatiei poti citi cartea lui Marshall B. Rosenberg. Se numeste "Comunicarea nonviolenta". Rosenberg este unul dintre cei mai buni specialisti in comunicare.

Incearca sa dai sfaturi doar cand cineva iti cere. De cele mai multe ori oamenii stiu care e problema lor, stiu ce sa faca, au doar nevoie de cineva care sa-i inteleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se întâmplă aşa (şi nu numai ţie), datorită faptului că acele persoane pe care tu le ajuţi şi le oferi sprijin, ştiu că vei fi disponibilă de fiecare dată când ei vor dori ceva şi că nu poţi să-i refuzi, să le spui nu.
Sunt conştienţi că "sursa" va fi mereu deschisă şi ei vor putea veni mereu să se alimenteze de la ea.
Sfatul meu e să NU mai ajuţi pe orice şi oricând, doar câteva persoane care consideri tu că merită cu adevărat; să nu te mai arăţi atât de disponibilă, pentru că ei vor profita de fiecare dată când vor găşi "cămara" deschisă.

| Peachdelight a răspuns:

Pentru ca oamenii buni mereu au parte de probleme, când ai impresia ca ai scăpat de una dai de alta, Dumnezeu ne da la fiecare doar cât putem sa ducem!
Fii ceea ce te face sa te simți bine, nu trebuie sa ii bagi in seama, oamenii, majoritatea sunt ființe rele și daca tu ai impresia ca lor le merge bine sa știi ca nu e așa. Totul se întoarce in viata sub o anumită forma.
Tot așa povesteam cu o prietena care se chinuie de ceva vreme sa ramana însărcinată. Soțul ei nu are spermatozoizi viabili deci încearcă prin inseminare pana acum toate încercările fiind eșuate. Și avem o alta cunoștința care e proasta bată, toată ziua sta la cafele deci practic ea exista doar ca sa stea la tigara si cafea, are un bărbat lângă ea de nota 10 care muncește, face de mâncare, curatenie plus ca din cuvântul ei nu iese niciodată Și totuși are tot ce unii se lupta sa obțină sau poate nu vor obține toată viața. Nimic nu e corect in viața dar consider ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare și daca ne oferă greutăți sau dezamăgiri in viața, acestea au un anumit scop.
Capul sus și nu te mai lasă afectat de cei din jur, cineva tot va ajunge sa îți aprecieze sufletul!

| blackheart26 a răspuns:

Profita de bunătatea ta, vad ca esti o persoana calda și profit pe seama ta, ar trebui sa fi mai rece și o sa vezi atunci cât de căutat o sa fi de către ei, așa sunt și eu, ajut pe toată lumea și le vorbesc frumos, dar când sa mă ajute ei îmi întorc spatele, in ziua de azi toți sunt pe interes, prietenii noștrii sunt doar parintii și noi înșine! O zi frumoasa!

| Anonim1225 a răspuns:

Raspunsul este ca: viata nu e corecta. (Exempluhappy daca tu esti un om bun, nu inseamna ca vei primi bine.
Si eu sunt într-o situație similară ca a ta, dar muult mai complexă.