| Stanciugelu_Maria_1996 a întrebat:

Am o problema cu fratele meu, eu am 11 si el 15. Incepe sa ma enerveze la culme.
Tatal meu e tipul care ma trateaza ca o printesa la propiu, iar eu sunt felul ce vrea atentie si sunt un pic fitoasa, dar doar cu familia. Mereu imi recunosc greseala dar nu vreau sa recunosc... Asa acum sa trecem la problema. El MEREU MA FACE 'o mare sclifosita' si fraiera si ratata... Si incerc sa-l suport dar nu pot...
Azi cand a venit tata cu fratimiu de la tenis i-am spus tatalui meu ca vreau supa alfabet desii aveam supa normala de laguna si i-am cerut sa-mi faca. Matei (fratimiu) tot imi spunea ca pot manca ciorba si tot ma facea sclifosita si ma enerveaza la culme... Tata a mers la piata sa imi cumpere supa desii nu tineam mortis s-o am si Matei a inceput sa ma faca sclifosita si ratata si mai rau. Ce ma deranjeaaza este ca incep sa cred asta, si nu, nu merge sa ii spun chestii inapoi sau sal ignor. Va rog ajutor ce sa fac sa nu ma mai deranjeze asa mult si sa nu devin sclifosita...

5 răspunsuri:
| ThePuffy a răspuns:

Scumpete, are 15 ani, evident ca il enervezi mai ales ca ai spus si tu ca esti fitoasa. Eu la varsta mea, imi vine sa pocnesc un copil de gradinita fitos. Asteapta sa creasca si el, si tu.

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

E ceva normal certurile astea intre frati =). Asa ii place, sa te sacaie. nu-l baga in seama, spune mamei tale si poate se opreste. Lasa, cand cresteti, o sa va intelegeti de minune =)

| Allexandra112 a răspuns:

Nu inteleg locgica la " Mereu imi recunosc greseala...dar nu vreau sa recunosc", nu are logica, el e mai mic si trebuie sa il intelegi, iar fitele si figurile nu te ajuta. Si eu am o sora mai mare si parinti ne iubesc pe amandoua in aceeasi masura. Tu esti mai mare si ar trebui sa ai mintea mai copta si sa intelegi ca el e prea mic si tu..incerca sa capi de astea pentru ca mai tarziu nu o sa mai aiba cine sa te tina in puf.

| ғaĸer a răspuns:

Pai da, cum a spus si Allexandra112 fitele nu ajuta, asa ca mai mananca si tu ce ti se ofera sau incearca sa nu mai comentezi cu el de fata. Daca nu, bate-l thinking

| green4 a răspuns:

"Mereu iti recunosti greseala, dar nu iti place sa o recunosti".cee? Cum vine asta? Nu conteaza. Deci. Ai putea sa te pui in locul lui. Daca un copil mai mic ca tine ar face numai fite si figuri si in loc sa manance ce are ar tine mortis sa primeasca altceva.tu cum ai reactiona? Crede-ma ca nu prea bine. In orice caz. nu mi se pare prea ok sa te porti asa cu familia, ca pana la urma ei iti ofera adapost, au grija de tine si asa mai departe. Si totusi..ca sa nu te mai pui in situatii neplacute, nu pune la suflet rautatile lui matei..ca pana la urma asa se intampla intre toti fratii. (ti-o spun din experienta laughing ) sper ca te-am ajutat.