| Alllllexandra a întrebat:

am si eu intrebare adresata fetelor, stiti cumva care e treaba cu acel calendar al ciclului? adica am auzit ca in unele zile sunt mai mari sansele sa concepi un copil dar nu stiu care sunt acelea...va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| ionut1980 a răspuns:

Citeste aici si ai sa intelegi
http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php

1 răspuns:
| ButterflyGy a răspuns:

Perioada de fertilitate este in mod mormal la 14 zile de la prima zi de menstruatie. De ex daca ti-a venit menstruatia pe 1 martie, pe 14 e perioada de varf a fertilitatii, adica poti ramane insarcinata. Un ovul traieste 24 de ore, dar cum nu poti sa o stii exact, sunt 4-5 zile de risc, in care e bine sa nu faci sex neprotejat. De obicei, metoda cu calendarul merge doar la persoanele care au ciclu regulat. Cei care merg pe metoda asta stiu ca 5 zile inainte de menstruatie si 5 dupa sunt sanse mai mici de a ramane insarcinata. Eu pe metoda asta merg, si tine.