| DeeaDenyyyy a întrebat:

Hey tpu.am terminat clasa a 8-a si azi am vazut rezultatele de la evaluarea nationala pe internet pe edu. ro.Acolo scrie ca media mea de pe clasele 5-8 este 9, 86, dar eu stiu sigur ca este 9, 88.Se poate sa fie vreo greseala? Vreau sa mentionez si faptul ca inaintea mea este o fata cu aceleasi note la evaluarea nationala ca si mine, dar cu media 9, 88, are asta vreo legatura? Va rog, ajutati-ma repede, maine trebuie sa merg sa completez fisa cu optiuni.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Mâine când mergi la şcoală să completezi fişa cu liceele vorbeşte cu diriginta şi mergi la secretariat să-ţi arate foaia matricolă să te lămureşti.
S-ar putea să-ţi fi calculat tu media greşit sau să fi fost trimisă greşit din şcoală.
Uită-te pe foaia matricolă, vezi ce medie scrie acolo. Dacă e 9.88 şi a greşit site-ul, mergi la IPJ şi sesisezi greşeala.
Baftă!

| DeeaDenyyyy explică (pentru Sadop):

Ipj?

| Sadop a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

ISJ, scuze. Neatenţie.

| DeeaDenyyyy explică (pentru Sadop):

Si daca gresesc campul cu media pe clasele 5-8 pe acea lista ce se intampla?

| Sadop a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

La ce listă te referi? Lista care v-a trebui tu să o completezi tu mâine cu datele tale şi codurile?
Dacă da, acea fişă este completata ( la calculator ) cu datele tale ( nume, prenume, medie gimnaziu, note evaluări naţionale etc ). Tu trebuie doar să verifici corectitudinea acelor date şi să completezi codurile.
Dacă în foaia ta matricolă media este 9.86, această medie este trecută şi pe acea foaie.
În orice caz, vorbeste cu diriginta să-ţi are foaia matricolă unde sunt trecute mediile generale din fiecare an de studiu şi recalculează-ţi media.

| DeeaDenyyyy explică (pentru Sadop):

Multumesc mult, oricum si daca am 9, 88 sau 9, 86, tot aceeasi medie de admitere imi iese.Cred ca imi fac griji degeaba

| Sadop a răspuns (pentru DeeaDenyyyy):

Întradevăr, însă uneori contează enorm şi acele două sutimi.
Baftă la admitere şi felicitări pentru media mare pe care o ai!

| DeeaDenyyyy explică (pentru Sadop):

Multumesc mult!