| lolododo a întrebat:

as vrea sa imi dati niste sfaturi cu m sa nu mai fiu raraita....deoarece as vrea sa devin cantereata, iar toti prieteni imi spun ca am voce, dar faptul ca sunt raraita nu e un beneficiu! As dori cateva sfaturi! P.s Nu vreau sa ma duc la logoped!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Rotacismul ca dificultate de pronuntare a sunetului "r" are o multime de forme de manifestare (11 forme!) dar si cauze multiple. Daca iti doresti sa corectezi defectul de pronuntie nu exista alta solutie decat logopedul --- el te va invata tehnica/exercitiul de corectare adecvat formei de rotacism pe care o ai ( cum sa-ti pozitionezi limba, cum sa coordonezi suflul de aer care va produce vibratia limbii, etc.).
Asadar, nu ocoli logopedul --- cu timpul, defectul isi va pune amprenta asupra intregii tale dezvoltari psihice!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fara ajutorul unui logoped si apoi sa faci si un "curs" de dictie nu ai cum rezolva problema ta.

Răspuns utilizator avertizat