| anonim_2671 a întrebat:

Sunt peltica, sasaita, ma rog laughing) In afara "sa ma duc la un logoped", ce sfaturi imi dati sa scap de asta? Stiu ca "face parte din farmecul meu" laughing prietenii mei nu rad cu rautate si eu rad odata cu ei, dar ceilalti care "nu imi sunt prieteni" isi bat joc de felul meu de a vorbi... Cateva sfaturi? big grin

Răspuns Câştigător
| 0Andrew0 a răspuns:

Esti sasaita pentru ca pronunti acest 's' cu limba intre dinti si evident nu trebuie sa faci asa, ci sa tii limba la baza dinților inferiori si incearca asta in fata oglinzii. Spor la lucru!

1 răspuns:
| AndreeaSaZicem a răspuns:

Parerea mea este ca pot fi 4 cauze.
1. de natura pshihologica, poate ai vreun complex sau esti timida.In cazul asta va trebui sa treci peste complexe si sa fii impacata cu tine, apoi iti va trece.
2. poate ai avut o trauma si din cauza asta sa fii sasaita.Vei scapa doar dupa ce iti va trece sperietura.
3. poate fi din cauza stomatologica si vei rezolva problema doar daca te duci la un dentist si sa-ti puna un aparat dentar sau sa aplice un tratament(el stie mai bine)
4. poate fi mostenire genetica(in cazul in care ai pe cineva in familie sasait)si atunci nu prea ai ce-i face decat sa ai foarte mult control de sine.
Sau poti citi rar si cu voce tare.Te poate ajuta.Euu ador persoanele sasaite. puppy dog eyes