| PuffyPufosul a întrebat:

As vrea sa scriu o carte. Am multe idei, dar vreau sa stiu cum ati face-o voi. Asa ca as vrea sa raspundeti la urmatoarele cerinte :
1. Ce gen ar fi carte? (romantic, mister, horror etc.)
2. Ce nume i-ati pune cartii?
3.Scrietii-mi un mic rezumat al cartii.
Dau funda la cea mai buna idee.

6 răspunsuri:
| Adison a răspuns:

1. romantica + mister
2. depinde de subiectul actiunii
3. intrebarea numarul 3 nu-si are rostul. Daca iti spunem si povestirea tu te vei "inspira" de la noi si atunci nu mai este o carte scrisa de tine (adica, cu ideile tale)

| bogdan74688 a răspuns:

Eu as putea scrie o mica carticica - doar ca am povestioarele scrise separat, si trebuie sa-mi fac odata timp sa le pun cap la cap. Cartea ar fi una de dragoste - clar, iar titlu, cel mai probabil, ar fi ceva simbolic, care sa exprime pe scurt ce s-ar petrece in interiorul cartii. Nu ar fi una impartita pe capitole, ci ar fi o singura poveste, dar mai ampla. In rest, ce pot zice - bafta.

| niknip a răspuns:

Cred ca tu trebuie sa decizi aceste aspecte, ca sa ai drepturi de autor.Gandeste-te bine si nu te grabi.Trebuie sa scrii in stilul care te caracterizeaza.
Sa ai parte de multa inspiratie!

| jeleu_3231 a răspuns:

Eu am scris multe carti. ( Bine, nu le-am publicat, dar...)

Pai, daca tu ai o idee... O dezvolti, nu trebuie sa ti le dam noi pe ale noastre. Stiu ca nu te-am ajutat prea mult, doar ca intrebarea ta nu are sens. Tu trebuie sa raspunzi la intrebarile alea.

| aleexxaanndrra a răspuns:

*In primul rand Buna!
1.horror-(vei avea mai multe idei te asigur euwinking
2.HmMmm-1.Fata misterioasa, paraita, criminala(gasesti tuhee hee
2.Casa misterioasa
groazeilove struck
3.Scoala intunecata (o sa ai mai multe idei)
Scoala?
3.Nu am timp sa scriu aici si pe mine ma intereseaza cartiile am 15 ani uite id de mess daca vrei sa discutam (adasoimu)

| lily4 a răspuns:

Hey, si eu am scris doua carti, sunt de acord ca trebuie sa fii originala, dar te ajut pentru ca si eu eram exact ca tine, aveam multe idei, dar habar n. aveam cum sa mi le adun. Eu am scris o cart SF combinata cu actiune si cealalta a fost Horror. Cea dintai s.a numit Masacrul Vrajitoresc, dar acum depinde de actiunea care o ai inantru si multe alte aspecte, titlul trebuie sa fie un rezumat de 1-2- 3 cuvint/e sau chiar mai multe depinde de cum vrei. La mine prima carte a fost despre vrajitori.Am scris multe amanunte despre Merlin si... ma rog intr.o carte trebuie sa faci totul foarte amanuntit, multe descrieri, atunci cand spui ca ....nu stiu ca un personaj si.a scapat pixul, trebuie sa spui : si.a indoit genunchii pana au atins podeaua, s.a uitat dupa pixul ratacit si in sfarsit cand l.a gasit a observat ca imprmutase praful podelei rolling on the floor, l.a curata si s.a ridicat inapoi, ceva traznit, doar ti.am dat un exemplu, dar cel mai bun sfat pe care ti.l pot da e sa nu ai un singur gen intr.o carte, ci sa le cuprinzi pe toate de la comedie pana la paranormal (horror). Este important sa transformi cartea ta intr.o viata normala de om.Ma refer ca orice fiinta a avut in viata atat momente amuzante cat si momente stanjenitoare, ba s.a speriat de aproape a lesinat sau mai stiu eu ce altele.Eu una cred ca asta e micul secret dintr.o carte. Atunci cand pui pe cineva cu sufletul la gura.