| PaPi a întrebat:

Ce e cu "Baba"? Adica am auzit pe undeva ca trebuie sa iti alegi o "Baba". Ce e aia?

4 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

O zi din martie in care vremea iti va descrie comortamentuwinking

| Corina a răspuns:

In popor se spune ca perioada 1 - 9 martie poarta numele de zilele babei Dochia. De obicei, persoanele de sex feminin isi aleg o zi din aceasta perioada si cum va fi acea zi (insorita, ploioasa, cu nori, etc), tot asa va fi si sufletul acelei persoane in acel an. Mai multe despre aceasta legenda ai in link-ul de mai jos:
http://www.crestinortodox.ro/stiri/ziua/zilele-babei-dochia-78861.html

| Ion a răspuns:

Baba este o zi din luna martie pana in 10 parca deci ar veni 1 martie 2 martie pana la 10 martie. si tu iti alegi o zi si se spune ca vei avea un an exact asa cum iti este baba adica ziua. Baba mea de cand eram mic era ori 3 ori 7. Spor la ales o "baba" cat mai frumoasa.

| wefweiofhewgewiopgjewogwe a răspuns:

'' Baba '' reprezinta o traditie romaneasca de pe 1 pana pe 9 martie fiecare isi alege o zi, sau mai bine zis o baba, asa cum va fi vremea in asa zi asa este si firea omului respectiv se spune ca asa cum este vremea in acea zi asa va fi si urmatorul an pentru omul respectiv. Adica, daca vremea este frumoasa si soarele straluceste acel om este voios si bun la suflet sau ii va merge bine tot anul urmator, daca in schimb este intunecat atunci acela nu este un om bun la suflet si este cam suparacios.