| anonim_4396 a întrebat:

Duminica floriilor o precede pe cea a Pastelor, este inceputul Saptamanii Mari si ne aminteste de intrarea Mantuitorului in Ierusalim, primirea triumfala si intampinarea cu ramuri de finic.
Ce reprezinta pentru tine aceasta sarbatoare?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Aceasta sarbatoare marcheaza intrarea lui Isus Hristos in Ierusalim.Primirea Lui a fost cu mare bucurie si speranta in suflet de catre oameni.Pentru mine este si azi la fel pentru Cel ce avea sa se sacrifice pentru toate pacatele umanitatii.

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ramurile, parca stiam ca erau de maslin.
Si...Coca-Cola? Mai bine bei sirop de tuse, ca tot gustul ala il are!

| EmaS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Da, cu ramuri de finic si de maslin.
Stiu ca nu este sanatoasa, dar mie imi place!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru EmaS):

De fapt, ce-i ala "finic"? Ca n-am auzit niciodata cuvantul.

| EmaS a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Este un palmier, curmal din tarile calde.

| Hombre a răspuns:

Nu pot scapa de gandul mantuirii cu tine in jacuzzi.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Azi e dezlegare la peste, asa ca du-te la PetShop si cumpara o sirena (sau un tipar electric) sa-ti tina de urat in jacuzzi rolling on the floor
Deseara, cand s-o sufoca de lipsa de oxigen si bule, poti sa o si mananci!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Trebuie sa te marturisesti si sa te lasi de jacuzzi!
Si nu ma refer la igiena ta personala zilnica, ci la gandurile pacatoase.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nu e bine in jacuzzi ca face bule si o sa profite sa traga vinturi. Doar ca dupa ce se sparg bulele care nu sint de la jacuzzi, o sa lesinati amindoi acolo laughing

| hunterpainting a răspuns:

Petrec cu Florin, Florina, Viorica, Brandusa etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru mine reprezinta o sursa bogata de Omega 6, ca am voie sa mananc calamari si somon fume.
Si o sursa de baut alcoolul altora fara motiv, si asta, bogdan are dreptate!
Tu bei?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asa cum banuiam! Pentru multi sarbatoarea Pastelui reprezinta inca un prilej de distractie sau de vacanta.Nu este nimic rau in faptul ca te bucuri in mijlocul celor dragi, dar este gresit ca se pierde din vedere esentialul. Da, sigur ca beau si eu si nu apa. Beau sucuri naturale de fructe si Coca-Cola!

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Dar de ce bei Coca-Cola, pacatoasa bruneta? Coke e simbolul diavolului, 666 calorii, neagra ca apa iadului, ce mai! rolling on the floor
Ia toarna de-acum niste Baccardi in ea, sa o sfintesti! Pana si Moise a indoit apa cu vin, sa faca sprit si sa o scape de salmonella, pe cand zacea insetat sub o umbreluta prin desert. Oare o vraja, sa faca din ceai carcadel, Lipton Ice Tea, nu stia? rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, am si eu pacatelele mele! De unde stii tu ce facea Moise?
Eu stiu ca a lovit stanca si din ea a curs apa rece de izvor! Fara vin!

| Făgăraş a răspuns:

Emas, aceasta sarbatoare si nu numai trebuie sa ne duca cu gandul la Patima de bunavoie a Mantuitorului Hristos pentru noi! El de bunavoie a primit a merge pentru a suferi pentru a ne rascumpara de pacatele noastre! El stia ca cei care canta acum, peste cateva zile, atati de conducatorii iudeilor, il vor rastigni! El, desi stia aceste lucruri, a mers neclintit pe drumul Patimirii Sale!

| labontdumitru a răspuns:

Aceasta sarbatoarea marcheaza inceputul saptamanii mari, a invierii si a patimilor