| sillvana a întrebat:

daca luni la examenul de la romana imi da sa explic rolul virgulei din text dau definitia virgulei care am gasit-o pe net? ca delimiteaza grafic unele propozitii etc..asa trebuie sa fac?

1 răspuns:
| măcheamăăăî a răspuns:

Nu,nu trebuie sa dai definitia virgulei, De exemplu o virgula separa substantivul in vocativ de restul constructiei, separa termeni de acelasi fel, topica schimbata impune folosirea virgulei.Succes si eu sunt intr-a 8-a.