| domnina04 a întrebat:

Heii TPU azi am sustinut examenul la romana acolo unde imi cerea sa explic rolul virgulei am scris ca marcheaza o convorbire, specific cazului vocativ. Oare e bine? Si acolo la masura versurilor am scris 10 in loc sa scriu 6-4 imi va puncta oare ceva? Cinema mi-a spus ca va puncta 3 p

4 răspunsuri:
| ShadowGhost a răspuns:

Daca ai scris ca e o structura in Vocativ da e ok.NU poate marca o convorbire in cazul vocativ.Acum de emotii.te inteleg ca in loc de structura ai zis convorbire desi nu prea merge.Dar macar jumatate de punctaj poate iti va da.Cat despre masura versurilor, nu-ti va puncta nimic.Trebuia sa scrii 4-6.

| domnina04 explică (pentru ShadowGhost):

De fapt nici convorbire nu am scris am scria adresare

| sfinxul10 a răspuns:

Pai la masura cam ai dat-o in bara.
Nu iti da nimic.
Cred ca doar la rolul virgulei.