| AllexXaS a întrebat:

Hey TPU!

Deci sa incep cu inceputul.Am niste "prieteni" mai nesimtiti, adica de exemplu ma barfesc si daca as pleca din oras nu mi-ar duce lipsa.La scoala de poarta frumos cu mine(poate doar pentru ca sunt sefa clasei... ei m-au ales, nu diriginta), iar pe mess ma fac proasta si idioata.
Nu sunt o fire care poarta pica, de asta mereu ii iert pentru ca nu pot sta fara prieteni. E deprimant, atat pentru mine, cat si pentru multi altii.De obicei ei rad la glumele mele(glumesc muuuult), dar cand e si randul lor fac glume pe seama mea.As vrea sa pot sa nu-i mai bag in seama daar...:-s tin la ei(sunt 4 fete si 3 baieti). Cu ei m-am inteles mereu chiar daca ne mai certam.Si m-a durut cand cea mai buna prietena a mea mi-a zis ca m-ar da pe o samanta.
Okey nici nu sunt frumoasa din padurea adormita, dar nici sperietoare de ciori x_x...Imi place asa cum sunt si nu zic asta numai ca sa nu ma fac de ras.Am ochii caprui si mari, parul saten deschis cu suvite blonde (cu breton pe o parte, tuns pana la umeri ).
Revenind la subiect, cum pot sa nu mai pun la suflet toate jignirile lor, sa incerc sa ii ignor, dar intr-un fel sa-i fac sa nu ma mai faca in toate felurile(ma fac:proasta, parasuta, idioata, faza cu samanta...etc)?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Inseamna ca s-au obisnuit ca tolerezii nesimtirea lor, atunci nu ramane altceva decat sa iei masuri mai drastice si cand se va mai repeta sa faca glume pe seama ta il iei in primire atunci pe loc si daca se poate sa auda si restul, daca vor vedea ca stop joc pana aici le-a fost se vor gandi de 2 ori pana o sa mai incearca, altfel nu se poate, crede-ma...

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca nu le pui la respect te vor batjocorii tot mai mult, nu stiu daca asta inseamna prietenie pentru tine sau doar un sentiment de a nu te simti singura, eu sunt mai altfel, cine nu ma respecta nici respectul meu nu-l merita si drumurile noastre se despart, deci poti sa alegi tolerezi in continuare sau la proxima ocazie de jignire iti expui punctul tau de vedere sincer dar cu tact.

| AllexXaS explică (pentru evenso):

Le-am spus...nu ii intereseaza.Ei cred ca glumesc si a doua zi:Ce faci Alle? :@cum sa nu spun:Binee>big grin

| evenso a răspuns (pentru AllexXaS):

Inseamna ca s-au obisnuit ca tolerezii nesimtirea lor, atunci nu ramane altceva decat sa iei masuri mai drastice si cand se va mai repeta sa faca glume pe seama ta il iei in primire atunci pe loc si daca se poate sa auda si restul, daca vor vedea ca stop joc pana aici le-a fost se vor gandi de 2 ori pana o sa mai incearca, altfel nu se poate, crede-ma...

| MrsDraguttza a răspuns:

Stii si eu am patit la fel
Adica ma placeau doar pentru ca le dadeam temele, bine si acum o fac dar in mare parte au inceput sa imi ceara ajutorul nu tema
Oricum i-am intrebat intr-o zi de ce imi sunt prieteni si mi-au zis ca daca nu eram desteapta ( nu sunt tocilara, niciodata nu invat pentru teste, pur si simplu citesc odata in pauza si le tin minte) daca nu eram desteapta nici nu ma bagau in seama
Am prtat o perioada si ochelari dar i-am dat jos. Mai aveam nevoie de ei, tte sa-i port toata viata dar nu pot
Oricum ma faceau in toate feluri; e si brusc in clasa a 7-a m-am inaltat adica acum sunt printre cei mai mpopulari
Si nici nu sunt vreo frumusete din scoala doar ca,... copii ma plac pentru ca fac glume din orice
In pauza ma distrez si la ore vb iar toti profii ma admira pentru ca sunt o eleva model
DAR NU TOCILARA
Oricuym trebuie sa ai incredere in tine
Aceia nu sunt prieteni
La mine si eu ii mai jignesc dar mereu imi cer scuze si ne impacam
Asta e prietenia si ei fac la fel isi cer scuze
Daca tu tot vrei sa ii ai ca prieteni... nu stiu
incearca sa vb cu ei, sa le ajungi la inima
daca au
Oricum nu incerca sa fii ceea ce nu esti
Uite eu sunt cine sunt
nu ma dau drept nimeni si baietii ma plac la scoala iar fetele imi sunt TOATE prietene...
Scuze ca am spus toate astea dar trebuia sa ma descarca
Poate ca te-am ajutat!
papapa

| ninateddybear a răspuns:

Ei isi vor bate atit de mult joc kit tu le vei permite nu te lasa injosita si nu te face jukaria care are rolul de ai amuza pe ceilalti