| Anonimus937382 a întrebat:

Hey TPU, eu am,, Tulburare de personalitate evitata" ( diagnosticata), dar problema este că, deși știu sa vorbesc foarte bine limba Română, în societate mă incurc nu mai pot pronunța cuvintele corect, deoarece intru într-o stare de panică, iar creierul meu o ia razna. Ce as putea sa fac sa nu mai pronunț cuvintele greșit? oamenii râd de mine, ce Pot face? Eu nu sunt bolnav, doar ca ma panicheaz și nu mai știu nimic.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

în societate mă incurc. Te antrenezi cu 1, 2, 3 persoane, apoi în societate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate te vor ajuta exercitiile de dictie si exersatul vorbitului in general acasa si oricand ai ocazia, astfel incat sa nu mai ai emotii si sa nu te panichezi.Adevarul e ca fiecare dintre noi acordam atentie micilor greseli sau defecte insa de cele mai mult ori ceialalti nu le sesizeaza.Doar in capul nostru sunt marite exagerat, consideram ca toti au vazut/auzit, si ca ne facem de ras.

Intr-o masura mica totul trebuie exersat.De exemplu nimeni nu se naste un bun vorbitor in public, in fata unor multimi, etc ci trebuie munca. Din cauza diagnosticului probabil ca vei avea batai de cap, si totusi eu cred ca daca perseverezi vei reusi.Succes.

| Anonimus937382 explică (pentru dullcat):

Bună, eu nu am probleme cu dictia, cu persoanele cunoscute mie ( mama, tata, frate ) vorbesc foarte bine limba Română fără să mă incurc, dar în societate intru într-o stare de panica, îmi ia multe secunde să răspund la o simpla întrebare, iar de multe ori pronunț unele cuvinte greșit, pe care acasă le pronunț corect, nu știu ce naiba se intampla în creierul meu. Dar simt o stare profunda de amorțeală și în același timp panica, o presiune căreia nu ii mai Pot face fata.

| AmandinaDragan a răspuns:

Mergi la logoped.