| Barbarossa a întrebat:

fratele meu de clasa I are serbare...acum pe 115 iunie si nu mi-a zis ca are nevoie de o poezie de sfarsit de an.Pls imi puteti da cateva poezii... dar sa fie cam lungi(de 3-5 strofe) dar nu raspunsuri de genu cauta pe google ca am cautat dar nu am gasit nimic ce-mi trebuie.PLS dau

3 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei:*!
1.Vino mai cu soare
Cuverzile campii
Si susur de izvoare
Cu floricele mii
2.Oh,cat as vrea sa vad iar,
Frumosii ghiiocei
Pe lunca-npodobita
Dragutii mielusei
3.Sa vina vremea buna
Sub cerul insorit
Si firea sa ne spuna
Ca totul s-a inoit
4.Sa vina pasarele
Si-n crang privihetori
Si cucul sa ne-ngane
Voios de mii de ori.

| Barbarossa explică:

Scz...am vrut sa zic 15 iunie

| Mihai3A a răspuns:

Buna! Aceeasi problema a avut-o si sora mea in clasa I. Eu am ajutat-o sa invete "Alfabetul" de Tudor Arghezi, iar profesorii au fost placut impresionati.
Poezia : http://www.aboutromania.com/arghezi52.html
Sper sa te ajute!